Model organów piszczałkowych dla studentów muzyki kościelnej

07.03.2022 Komunikaty

przenosny_model_organow_piszczalkowych_2022_-_1280.jpg

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie w ramach grantu „Zintegrowany Plan Rozwoju UPJPII” wzbogacił się o unikatową aparaturę badawczą. Wielofunkcyjny, przenośny model organów piszczałkowych, pomocny przy prowadzeniu zajęć z organoznawstwa, został zaprojektowany przez wykładowcę naszej uczelni, dr. Filipa Presseisena z Instytutu Muzyki Kościelnej. Wykonawcą była renomowana firma „Andrzej Sutowicz Organmistrzostwo”.

Model umożliwia nie tylko zrozumienie różnic w budowie poszczególnych piszczałek i ich wpływu na barwę, ale przede wszystkim organoleptyczne sprawdzenie zasady działania różnorodnych systemów traktur i wiatrownic (klapowo-zasuwowych, górnozaworowych mechanicznych i pneumatycznych, dolnozaworowych i bocznozaworowych), połączeń stolarskich, konduktów i elementów uszczelnień, włącznie z okleinami nakładek klawiszy. Jest to najprawdopodobniej pierwszy tego rodzaj model organów w Polsce i jeden z nielicznych tak rozbudowanych modeli na świecie.