Aktualności

Msza św. z wprowadzeniem relikwii św. Jana Pawła II do kaplicy UPJPII 27 III 2023

28.03.2023 Komunikaty

 

Mszę św. w kaplicy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3 rozpoczęło uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II przez rektora UPJPII ks. prof. Roberta Tyrałę. Rektor przypomniał, że uniwersytet otrzymał je w darze od kardynała Stanisława Dziwisza jeszcze za kadencji poprzedniego rektora ks. prof. Wojciecha Zyzaka, niedługo przed pandemią, uniemożliwiającą wcześniejsze umieszczenie relikwiarza w kaplicy. Pragnieniem władz uczelni było bowiem, by stało się to podczas uroczystej liturgii, w której mogłoby uczestniczyć jak najszersze grono wspólnoty akademickiej UPJPII.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył rektor ks. prof. Robert Tyrała, który na początku uroczystości wyznał: „Wydaje się, że teraz jest ten dobry moment, nie tylko dlatego, że chcemy wyraźnie bronić Jana Pawła II w dzisiejszym świecie, ale także dlatego, że wiemy, jak wiele łask dzieje się przez jego wstawiennictwo” – mówił rektor. „Sprawuję tę Mszę św. w intencji uczelni i wszystkich jej pracowników, studentów, doktorantów, wszystkich naszych codziennych spraw, zawierzając mu także dzisiaj budowę naszego kampusu, którą właśnie rozpoczynamy”.

W homilii ks. prof. Andrzej Wójcik, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego, poruszając kwestię sprawiedliwości i miłosierdzia przywołał biblijną przypowieść, a chwilę później słowa Jana Pawła II z Veritatis splendor: „Jezus jest światłem, jest blaskiem Prawdy, oświecającym i odsłaniającym całą Prawdę. Jezus, jako jedyny sprawiedliwy wydał się w nasze ręce i pozwolił się przybić do krzyża – mówił – wtedy sprawiedliwości stało się zadość, sprawiedliwość została zaspokojona, gdy na krzyżu umierał niewinny, jedyny niewinny”.

Ks. Wójcik zauważa, a zwłaszcza wyraźnie widać to w mediach, że obecnie używamy sprawiedliwości do ataku na innych. „Żyjemy w epoce plemiennej, gdy jeden drugiemu nieustannie chce wykazać, że jest on zły i niesprawiedliwy, a i w Kościele o sprawiedliwym miłosierdziu zapomnieliśmy” – mówił. „Dzisiaj wprowadziliśmy do tej kaplicy relikwie św. Jana Pawła II, który był zjednoczony z Chrystusem i to swoje zjednoczenie realizował w wielokrotnie trudnych decyzjach, tam gdzie musiał dokonywać jakiegoś sądu, podejmować decyzje, często personalne. Wiemy, że to był człowiek, który od Chrystusa czerpał całą mądrość i światło. I od niego chcemy się uczyć, od Jana Pawła II, z Chrystusem się zjednoczyć, żeby sądzić po Bożemu i być miłosiernym też po Bożemu. Musimy bronić imienia Jana Pawła II, ale myślę, że najbardziej będziemy go bronić wtedy, kiedy wobec siebie nawzajem, w tych najbliższych naszych relacjach wspólnotowych, uczelnianych nie będziemy świecić latarką, chcąc samemu się ukryć po drugiej stronie mroku, ale będziemy chcieli odnaleźć się w tym Chrystusowym świetle” – powiedział kończąc homilię.

Rektor na zakończenie uroczystości poprosił o wspólne odmówienie modlitwy Jana Pawła II zawierzając mu wszelkie sprawy uniwersytetu, a zwłaszcza rozpoczynającą się budowę drugiej części Kampusu Jana Pawła II na os. Ruczaj, obok obecnej biblioteki. „Żeby ten budynek był piękny, ale przede wszystkim, żeby byli tam ludzie i była tam ciągle obecna nauka o Bogu. Uczyńmy więc tę modlitwę, którą przygotował Jan Paweł II jako naszą tu i teraz”.

O muzyczną stronę liturgii zadbał Instytut Muzyki Kościelnej UPJPII z chórem uniwersyteckim „Psalmodia”.

 

Modlitwa Jana Pawła II za Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie
Kraków, Rektorat PAT

Wszechmogący wieczny Boże, źródło wszelkiej mądrości i wiedzy, prosimy Cię, racz błogosławić Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, jej profesorom, pracownikom i studentom. Spraw, aby uczelnia ta, wsparta przemożnym wstawiennictwem fundatorki Wydziału Teologicznego, świętej królowej Jadwigi i jego profesora, św. Jana z Kęt, przysłużyła się Kościołowi powszechnemu i Ojczyźnie naszej, kulturze umysłu i serca, prowadząc poprzez wieki pokolenia Polaków w prawdzie i miłości ku pełni życia i chwały w Jezusie Chrystusie Panu naszym. Amen.

Stolico Mądrości – módl się za nami!

 

Galeria

 

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano