Msza św. za zmarłych profesorów, pracowników i studentów uczelni krakowskich. Akademicki Dzień Pamięci 6 XI 2017

31.10.2017 Komunikaty

W imieniu rektora UPJPII zapraszamy na mszę świętą w intencji tych, których nasza wspólnota żegnała w minionym roku akademickim. Msza św.,  będąca częścią uroczyście obchodzonego Akademickiego Dnia Pamięci, odprawiona zostanie w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie 6 listopada br. o godz. 19.30.

Od 2015 roku Dzień Pamięci obchodzony jest wspólnie z innymi uczelniami krakowskimi jako Akademicki Dzień Pamięci. Modlimy się tego dnia w intencji ofiar Sonderaktion Krakau w 78. rocznicę aresztowania pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych uczelni Krakowa, poległych podczas wojny. W czasie Eucharystii Miłosiernemu Bogu będziemy polecać zmarłych profesorów, pracowników, współpracowników, doktorantów i studentów oraz przyjaciół wyższych uczelni Krakowa i Małopolski. Mszę św. odprawi ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś.

Dziękujemy dobremu Bogu za dzieła życia tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do Nieba, a którzy związani byli z naszą uczelnią.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II pożegnał w minionym roku akademickim:

Mariana Machurę

Ks. dra Marka Leśniaka

Barbarę Jamróg

Wieczorną Mszę św. poprzedzi o godz. 9.00 spotkanie delegacji krakowskich uczelni na Cmentarzu Rakowickim. Tam, po słowie Rektorów do uczestników spotkania przedstawiciele uczelni złożą kwiaty i zapalą znicze na grobach zmarłych profesorów.

6 LISTOPADA
AKADEMICKI DZIEŃ PAMIĘCI
W 78. ROCZNICĘ SONDERAKTION KRAKAU

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Cmentarz Rakowicki
•    spotkanie delegacji krakowskich uczelni przy bramie cmentarza Rakowickiego
•    słowo Rektorów do uczestników spotkania
•    uroczyste odsłonięcie odnowionych – dzięki inicjatywie Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ – nagrobków: prof. Edmunda Krzymuskiego i prof. Władysława Leopolda Jaworskiego
•    składanie kwiatów na grobach zmarłych profesorów szkół wyższych Krakowa (zgodnie
z własnymi planami Uczelni)

Cmentarz Salwatorski
•    składanie kwiatów na grobach zmarłych profesorów szkół wyższych Krakowa

Koszary 16 Batalionu Powietrznodesantowego
im. gen. bryg. Mariana Zdrzałki, Kraków, ul. Wrocławska 82
•    złożenie wieńca pod tablicą pamiątkową

godz. 11.00 Collegium Novum, ul. Gołębia 24

Aula Collegium Novum, I piętro
•    wystąpienie Rektora UJ prof. dr. hab. med. Wojciecha Nowaka
•    wystąpienie Przewodniczącego Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ prof. dr. hab. Jana W. Tkaczyńskiego – „O pożytkach płynących ze studiowania żywotów uczonych mężów”
•    recytacja fragmentu poematu „Niewola” Cypriana Kamila Norwida – Rektor AST prof. dr hab. Dorota Segda
•    Apel Pamięci
•    Składanie wieńców pod tablicami pamiątkowymi w Collegium Novum oraz
pod Dębem Wolności

Wydarzenia towarzyszące
godz. 12.00 – Kaplica na cmentarzu Rakowickim
Zaduszki Politechniki Krakowskiej – Msza Św. w intencji zmarłych profesorów, pracowników, absolwentów i studentów Politechniki Krakowskiej. Po Mszy Św. zapalenie zniczy na grobach.
(organizacja: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki)

godz. 19.30 – Uniwersytecka Kolegiata św. Anny w Krakowie
Msza Św. w intencji ofiar Sonderaktion Krakau, poległych podczas wojny oraz wszystkich zmarłych w minionym roku akademickim profesorów, pracowników i studentów uczelni krakowskich, którą odprawi ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś, proboszcz Parafii św. Anny.
Oprawa muzyczna: Chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II „Psalmodia”
(organizacja: Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II)
Wydanie specjalnego dodatku do „Dziennika Polskiego” Szlakiem Pamięci. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoczywający na wybranych cmentarzach Krakowa – inicjatywa Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ

Zaproszenie i szczegóły w załącznikach: