Msza św. za zmarłych profesorów, pracowników i studentów uczelni krakowskich. Akademicki Dzień Pamięci 6 XI 2018

31.10.2018 Komunikaty

W imieniu rektora UPJPII zapraszamy na mszę świętą w intencji tych, których nasza wspólnota żegnała w minionym roku akademickim. Msza św.,  będąca częścią uroczyście obchodzonego Akademickiego Dnia Pamięci, odprawiona zostanie w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie 6 listopada br. o godz. 19.30.

Od 2015 roku Dzień Pamięci obchodzony jest wspólnie z innymi uczelniami krakowskimi jako Akademicki Dzień Pamięci. Modlimy się tego dnia w intencji ofiar Sonderaktion Krakau w 79. rocznicę aresztowania pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych uczelni Krakowa, poległych podczas wojny. W czasie Eucharystii Miłosiernemu Bogu będziemy polecać zmarłych profesorów, pracowników, współpracowników, doktorantów i studentów oraz przyjaciół wyższych uczelni Krakowa i Małopolski. Mszę św. odprawi ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś.

Dziękujemy dobremu Bogu za dzieła życia tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do Nieba, a którzy związani byli z naszą uczelnią.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II pożegnał w minionym roku akademickim:

Prof. dr. hab. Walerego Pisarka wykładowcę UPJPII ( 5 XI 2017)

Ks. dr. Kazimierza Kaczmarczyka wieloletniego pracownika naszej uczelni (24 I 2018)

Ks. prof. dr. hab. Jana Kowalskiego wieloletniego wykładowcę teologii moralnej na Wydziale Teologicznym (14 II 2018)

Ks. dr. Władysława Bombę CM – wykładowcę PAT w latach 1982 - 1988 (27 V 2018)

O. Hieronima Foksińskiego – doktora honoris causa UPJPII (30 VII 2018)

Wieczorną Mszę św. poprzedzi o godz. 9.00 spotkanie delegacji krakowskich uczelni na Cmentarzu Rakowickim. Tam, po słowie Rektorów do uczestników spotkania zostanie odsłonięty odnowiony nagrobek prof. Adama Miodońskiego. Następnie przedstawiciele uczelni złożą kwiaty i zapalą znicze na grobach zmarłych profesorów.

6 LISTOPADA
AKADEMICKI DZIEŃ PAMIĘCI
W 79. ROCZNICĘ SONDERAKTION KRAKAU

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

Cmentarz Rakowicki
•    spotkanie delegacji krakowskich uczelni przy bramie cmentarza Rakowickiego
•    słowo Rektorów do uczestników spotkania
•    uroczyste odsłonięcie odnowionego nagrobka prof. Adama Miodońskiego
•    złożenie kwiatów na grobach zmarłych profesorów szkół wyższych Krakowa (zgodnie z własnymi planami uczelni)

Cmentarz Salwatorski
•    złożenie kwiatów na grobach zmarłych profesorów szkół wyższych Krakowa

Koszary 16. Batalionu Powietrznodesantowego
im. gen. bryg. M. Zdrzałki, Kraków, ul. Wrocławska 82
•    złożenie wieńca pod tablicą pamiątkową

godz. 11.00 Collegium Novum, ul. Gołębia 24

Aula Collegium Novum, I piętro
•    wystąpienie Rektora UJ prof. dra hab. med. Wojciecha Nowaka
•    wystąpienie Przewodniczącego Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ, prof. dr. hab. Jana W. Tkaczyńskiego pt. „Rozważania na marginesie wiersza Zbigniewa Herberta Przeczucia eschatologiczne Pana Cogito
•    prezentacja nowej witryny Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ oraz wyszukiwarki Lista Pamięci
•    recytacja w wykonaniu prof. dra hab. Jacka Romanowskiego
•    Apel Pamięci
•    wystąpienie prorektor ds. rozwoju, prof. dr hab. Doroty Malec pt. „Dąb Wolności – symbol pamięci i hołdu”
•    złożenie wieńców pod tablicami pamiątkowymi w Collegium Novum oraz pod Dębem Wolności

Wydarzenia towarzyszące:

3.11.2018 r. – Akademicki Dzień Pamięci, godz. 12.00 – Kaplica na cmentarzu Rakowickim

Zaduszki Politechniki Krakowskiej – Msza Św. w intencji zmarłych profesorów, pracowników, wychowanków i studentów Politechniki Krakowskiej. Po Mszy św. Marsz Pamięci i zapalenie zniczy na grobach.
(organizacja: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki)

6.11.2018 r. – Akademicki Dzień Pamięci, godz. 19.30 Uniwersytecka Kolegiata św Anny

Msza Św. w intencji ofiar Sonderaktion Krakau, poległych podczas wojny oraz wszystkich zmarłych w minionym roku akademickim profesorów, pracowników i studentów uczelni krakowskich.
Oprawa muzyczna: Chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II „Psalmodia”
(organizacja: Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II)

16.11.2018 r. – Akademicki Dzień Pamięci,godz. 13.00, AGH, pawilon A0, I p.

Uroczystość upamiętnienia Sonderaktion Krakau

(organizacja Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica)

Wydanie publikacji: „Pro Memoria III. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoczywający na cmentarzach Krakowa. 1803-2017” – inicjatywa Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego