"Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości" – obchody 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II

22.05.2018 Konferencje, sesje

Pod hasłem „Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości”, zaczerpniętym z homilii Jana Pawła II wygłoszonej na krakowskich Błoniach podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku, odbędą się w Krakowie obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Cykl wydarzeń religijnych, kulturalnych i naukowych zainaugurowano 18 maja, w 98. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, a ich kulminacja nastąpi w październiku.

Obchody centralne

Główne uroczystości związane z obchodami jubileuszu 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II odbędą się w październiku. Będą one miały charakter ogólnopolskiego dziękczynienia za życie i posługę papieża, który zmienił oblicze świata, a nam, jego rodakom, przywrócił poczucie wolności i uczył, jak ją zagospodarować, by przynosiła błogosławione owoce w życiu wspólnotowym i osobistym Polaków. W Sanktuarium na Białych Morzach, powstałym dla upamiętnienia dziedzictwa Jana Pawła II, 16 października zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna z udziałem Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych. Będzie jej przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie organizują w dniach 17-19 października Międzynarodową Konferencję „Veritatis Splendor” z udziałem naukowców, hierarchów i autorytetów duchowych z różnych stron świata. Ich refleksja będzie przebiegała pod hasłem: „Jan Paweł II – papież, który zmienił oblicze Europy i świata”.
(md/40jp2)

Organizatorzy: Archidiecezja Krakowska, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie
Patroni: Miasto Kraków, Województwo Małopolskie

(sleider: fot. Wikipedia Commons)