"Myśl polityczna i ustrojowa II Rzeczypospolitej" 28-29 V 2015

04.02.2015 Konferencje, sesje

Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe „Phronesis” działające przy Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Instytutem Historii UPJPII zaprasza do udziału w studencko-doktoranckiej konferencji naukowej Myśl polityczna i ustrojowa II Rzeczypospolitej, która odbędzie się w dniach 28–29 maja 2015 r. przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie.

W obliczu 95. rocznicy rozpoczęcia debaty plenarnej na forum Sejmu Ustawodawczego II RP przed uchwaleniem konstytucji marcowej i 80. rocznicy uchwalenia konstytucji kwietniowej zapraszamy wszystkich zainteresowanych myślą polityczną i ustrojową II Rzeczypospolitej studentów i doktorantów do czynnego udziału w organizowanej konferencji. Liczymy na to, że planowane przedsięwzięcie stanowić będzie sposobność do wymiany naukowych refleksji w zakresie m.in.:

• ustrojowych rozwiązań w Konstytucji marcowej i kwietniowej,
  • koncepcji zawartych w poszczególnych projektach ustawy zasadniczej,
  • kierunków dyskursu publicystycznego i kształtu debat konstytucyjnych,
  • myśli ustrojowej polskich konstytucjonalistów, historyków prawa i polityków,
  • analizy i komentarzy do ustaw zasadniczych z 1921 i 1935 r.

Przewiduje się 20-minutowe wystąpienia prelegentów. Na podstawie otrzymanych zgłoszeń organizatorzy utworzą spójne bloki tematyczne będące podstawą poszczególnych paneli konferencji. Planowane jest wydanie publikacji pokonferencyjnej w formie papierowej i elektronicznej, zawierającej pozytywnie zrecenzowane referaty. O terminie nadsyłania tekstów i wymogach merytoryczno-redakcyjnych uczestnicy zostaną poinformowani w późniejszym terminie.

Opłata konferencyjna wynosi 200 zł brutto i obejmuje koszty materiałów konferencyjnych, dwóch obiadów, poczęstunku, recenzji artykułów oraz opracowania i druku publikacji pokonferencyjnej. Uczestnikom konferencji nie zapewniamy noclegów, ale służymy pomocą w znalezieniu zakwaterowania w pobliskich hotelach/hostelach.

Zgłoszenie czynnego uczestnictwa w konferencji w postaci wypełnionego formularza (pobranego ze strony: http://chomikuj.pl/konferencjaiirp) należy przesłać do 17 kwietnia 2015 r. na adres: konferencjaiirp@gmail.com. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do selekcji nadesłanych propozycji. O zakwalifikowaniu referatów prelegenci zostaną poinformowani do 27 kwietnia 2015 r.

Opiekun naukowy konferencji: dr Maciej Zakrzewski.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy: konferencjaiirp@gmail.com.