Na UPJPII goszczą przedstawiciele Bethlehem University 16–17 V 2023

17.05.2023 Komunikaty

przedstawiciele_bethlehem_university_na_upjpii_1617_v_2023-1280.jpg

Dwudniowe spotkanie ma na celu omówienie współpracy pomiędzy Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie a Bethlehem University. Do Krakowa przybyli br. Peter Bray, FSC, EdD Vice Chancellor of Bethlehem University, prof. Irene Hazou, PhD, Vice President for Academic Affairs BU oraz prof. Sławomira Zbierski-Salameh, PhD, International Board of Regents BU.

Z delegacją Bethlehem University spotkał się rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała, pracownicy Biura Współpracy Międzynarodowej UPJPII: koordynator współpracy międzynarodowej Tomasz Kniaź i uczelniany koordynator programu Erasmus Urszula Kubiczek oraz przedstawiciele wydziałów odpowiedzialni za ofertę dydaktyczną. Rozmowy toczyły się w sali senackiej rektoratu UPJPII, wyświetlona została prezentacja, w której Tomasz Kniaź przedstawił dane o uczelni oraz porównał ofertę dydaktyczną Uniwersytetu w Betlejem z ofertą UPJPII – analogiczne kierunki studiów, obszary badań, ukazując punkty styczne, gdzie współpraca mogłaby osiągać najbardziej oczekiwane efekty.

Po pobycie na UPJPII goście zwiedzili katedrę na Wawelu, a w tym odnowiony dzięki realizowanemu przez UPJPII projektowi kapitularz Krakowskiej Kapituły Katedralnej.

17 maja natomiast goście z Bethlehem University zwiedzają Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” oraz Bibliotekę Główną na terenie rozbudowującego się obecnie Kampusu Jana Pawła II na os. Ruczaj w Krakowie.

Przypomnijmy – 21 października 2022 delegacja UPJPII przybyła do Betlejem, by wziąć udział w uroczystości nadania patronatu Haliny i Stanisława Zbierskich (rodziców goszczącej obecnie na UPJPII prof. Sławomiry Zbierskiej-Salameh) bibliotece na tamtejszym uniwersytecie. Uroczystość nadania imienia bibliotece, zainaugurowała jednocześnie roczne obchody 50-lecia Uniwersytetu Betlejemskiego. Podczas nadania patronatu, br. Peter Bray, FSC, EdD wicekanclerz Uniwersytetu w Betlejem i ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podpisali list intencyjny o współpracy akademickiej między UPJPII i Uniwersytetem Betlejemskim, a tym samym o potencjalnej współpracy z szerszą międzynarodową siecią Uniwersytetów Katolickich zarządzanych przez Braci La Salle.

Początek uniwersytetu w Betlejem wiąże się z historyczną wizytą w 1964 roku papieża Pawła VI do Ziemi Świętej i wizją papieża stworzenia instytucji propagującej społeczne wartości Kościoła katolickiego, a równocześnie zaspokajającej potrzeby społeczności palestyńskiej. Po latach przygotowań i współpracy Watykanu z placówkami Braci La Salle działającymi w Ziemi Świętej, w 1973 roku otwarty został Uniwersytet Betlejemski – pierwsza wyższa uczelnia dla młodych Palestyńczyków.

Ukonstytuowany w Betlejem Uniwersytet w 1973 roku, trwale upamiętnił wizytę papieża Pawła VI i zapoczątkował trwającą do dziś instytucjonalną współpracę Watykanu i Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich La Salle w zarządzaniu Uniwersytetem.