Aktualności

Nagroda dla „Słownika polskiej terminologii prawosławnej” opr. pod kierunkiem ks. prof. Wiesława Przyczyny

slownik_polskiej_terminologii_prawoslawnej-1280.jpg

 

„Słownik polskiej terminologii prawosławnej” zdobył wyróżnienie w konkursie Gaudeamus, organizowanym przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych. Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas uroczystego otwarcia 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie 26 października 2023 roku.

Przygotowanie i wydanie słownika było możliwe dzięki grantowi opiewającemu na ponad 1,1 mln zł, który autorzy zdobyli w 2016 roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Dzieło powstawało na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku przez 5 lat (2017–2022), a pracowało nad nim w sumie 16 osób: teologów, teolingwistów i filologów. Zespołem kierował profesor naszego Uniwersytetu ks. Wiesław Przyczyna, który, obok dr hab. Katarzyny Czarneckiej, prof. UAM, i ks. dr. hab. Marka Ławreszuka, prof. UwB, jest też redaktorem tomu.

„Słownik polskiej terminologii prawosławnej”, który ukazał się w 2022 roku, to pierwsza tego typu publikacja w kraju, która porządkuje, precyzuje i dookreśla terminologię prawosławną. Zawiera ponad 4003 hasła, 4 indeksy, w tym indeks form niepoprawnych, i część teoretyczną. Opracowany został w dwóch wersjach: papierowej (dostępnej w Wydawnictwie Uniwersytetu w Białymstoku) oraz elektronicznej. Ta ostatnia wzbogacona jest dodatkowo o materiał audio obejmujący wszystkie polskie terminy oraz ich odpowiedniki w języku greckim, cerkiewnosłowiańskim i angielskim. Można ją znaleźć na stronie Słownik polskiej terminologii prawosławnej.

 

Ks. prof. dr hab. Wiesław Przyczyna
Emerytowany pracownik Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dyrektor Instytutu Liturgicznego (2000–2020), kierownik Katedry Komunikacji Religijnej (2001–2020), wykładowca na Wydziale Teologicznym i Wydziale Nauk Społecznych. Przewodniczący Komisji Języka Religijnego przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów, członek Prezydium Rady Języka Polskiego PAN, wiceprzewodniczący Zespołu Języka Religijnego RJP, wiceprzewodniczący Komisji Językoznawstwa Oddziału PAN w Krakowie.
Autor ponad 200 prac naukowych.

 

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano