"Niewyrównany rachunek. Niemiecka grabież polskich dóbr kultury w czasie wojny" – spotkanie z Magdaleną Ogórek 12 IV 2018

10.04.2018 Konferencje, sesje

Sekcja historii mówionej Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe PHRONESIS UPJPII zaprasza na

Spotkanie z Magdaleną Ogórek

12 IV 2018 r. (czwartek), godz. 16.45

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

ul. Bernardyńska 3

Magdalena Ogórek na zrabowane dzieła trafiła przypadkiem. Początkiem tej historii było marzenie autorki, by poznać losy "Walki postu z karnawałem" Pietera Brueghela. W tym przypadku niewiele udało się zdziałać. Natomiast inne historyczne pamiątki odzyskano od Horsta von Wächtera, syna nazistowskiego generała Otto Wächtera. Przez lata cenne dzieła sztuki znajdowały się w zamku 78-letniego Austriaka. Trzy zrabowane obiekty, skradzione w czasie II wojny światowej,  próbowało odzyskać Muzeum Narodowe w Krakowie. Dużą rolę odegrała w tym Magdalena Ogórek, historyk (także kandydatka na prezydenta Polski w wyborach w 2015 r.).

Odzyskane dzieła to: akwarela autorstwa Julii Potockiej, przedstawiająca Pałac Potockich pod Baranami, XVIII-wieczna mapa Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz rycina przedstawiająca widok na Kraków.

Według historyków sztuki, w czasie II wojny światowej naziści zrabowali w Polsce pół miliona dzieł.

historia_mowiona.pdf 7.69MB [ .pdf ]