Aktualności

Nikotynizm, promocja zdrowia, social marketing – konferencja 31 V 2022

06.06.2022 Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

 

W Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, w sali konferencyjnej Hematologii, 31 maja 2022 r. odbyła się konferencja poświęcona problematyce szkodliwości palenia papierosów, skutków uzależnienia od nikotyny i konieczności mobilizacji do działań antynikotynowych.

Udział w konferencji wzięli prof. med. Przemysław Mitkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. med. Rodryg Ramlau, kierujący pionem onkologicznym szpitala, prof. med. Szczepan Cofta, Naczelny Lekarz Szpitala, dr med. Daria Springer, ambasador Przemysław Hauser-Schoneich i jako gość specjalny ks. prof. Robert Nęcek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i jeden z organizatorów watykańskiej konferencji „Kościół wobec nikotynizmu”.

Prof. Przemysław Mitkowski zauważył, że nawet jeden papieros wypalany każdego dnia powoduje, że ryzyko zawału rośnie o 50 proc., w porównaniu do tej populacji, która nie pali papierosów. Ryzyko rośnie o 400 proc., jeżeli ktoś wypala do paczki dziennie. Jeśli powyżej dwóch paczek – to nawet ośmiokrotnie.

Z kolei dr Daria Springer ze szpitala klinicznego stwierdziła, że 90 procent z blisko ponad 500 badanych czynnie palących osób jest bardzo zmotywowanych do zaprzestania palenia. To co stoi na przeszkodzie to uzależnienie. Zbadaliśmy poziom uzależnienia od nikotyny. Okazało się, że 75 procent z tych osób jest wysoce uzależniona od nikotyny. Dlatego wiele prób rzucenia palenia jest nieskutecznych.

Według prof. Rodryga Ramlau dym papierosowy to zabójca, który doprowadza często nie tylko do rozwoju procesu nowotworowego, ale również do wielu innych schorzeń tytoniozależnych. Mamy świadomość tego, że co najmniej 7, jeśli nie 8 jednostek chorobowych z onkologii jest powiązanych z paleniem papierosów. Wynika to z prostej przyczyny. Ponad 6 tys. związków kancerogennych występuje w dymie tytoniowym. Te związki powstają w procesie spalania suszu przy wysokich temperaturach.

Ambasador Przemysław Hauser-Schoneich przypomniał, że Stolica Apostolska jest żywo zainteresowana promowaniem redukcji palenia i promocją zdrowia. Z tej racji profilaktyka zdrowotna jest godna uwagi i warta podkreślania na każdej płaszczyźnie.

Natomiast prof. Szczepan Cofta, pulmunolog, mówiąc o nowotworach podkreślił, że z powodu palenia w Poznaniu tylko z powodu jednego – raka płuca – dziennie umierają dwie osoby, w Wielkopolsce siedem osób.

W tym kontekście ks. prof. Robert Nęcek skupił się na zagadnieniu social marketingu jako promocji zdrowych zachowań. Marketing społeczny polega na zastosowaniu technik marketingu komercyjnego do analizy i realizacji programów, które będą oddziaływać na realne zachowania osób i grup społecznych w celu poprawienia stanu zdrowia społeczeństwa. Ma więc na celu wpływać na pozytywne zachowania i artykułować ważne przestrogi. Chodzi więc o programy i kampanie, których celem jest zmiana zachowań w celu prewencji zachowań patologicznych lub promocji zdrowia. Chodzi o to, że zdrowie jest dobrem wspólnym, ale troska o zdrowie stanowi zobowiązanie moralne.

 

Fot. Robert Woźniak

Galeria zdjęć

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano