Nowe rozporządzenie MNiSW ws. dyscyplin naukowych

25.09.2018 Komunikaty

Temat dyscyplin naukowych interesuje całe środowisko akademickie, dlatego projekt rozporządzenia w sprawie dyscyplin naukowych był szeroko dyskutowany na każdym etapie i powstawał w duchu dialogu oraz współpracy. Rozporządzenie zostało w ubiegłym tygodniu podpisane przez wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Nowy podział dyscyplin to przede wszystkim dostosowanie klasyfikacji dyscyplin do standardów międzynarodowych, możliwość uczciwej oceny działalności naukowej i odejście od sztucznego zawężania badań. Na etapie wdrażania Konstytucji dla Nauki i publikacji kolejnych aktów wykonawczych pamiętamy o środowisku akademickim, dla którego i z którym tworzymy reformę szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce.

· Komunikat o podpisaniu rozporządzenia (w załączeniu)

· Tabela uwzględniająca nowy podział dyscyplin (w załączeniu)

Na stronie internetowej www.konstytucjadlanauki.gov.pl publikowane są  odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące nowej ustawy.

Można też, szukając pomocy w interpretacji przepisów,  wysyłać pytania na adres: konstytucjadlanauki@nauka.gov.pl

Zespół ds. Informacji MNiSW