O organach w kościołach Archidiecezji Krakowskiej oraz wywiad z Rektorem UPJPII nt. muzyki kościelnej w programie „W dobrej WIERZE” TVP Kraków

16.03.2021 Komunikaty

W programie „W dobrej WIERZE”, pod. red. ks. Andrzeja Gołębiowskiego, przygotowanym przez m.in. red. Karolinę Woźniacką w TVP Kraków, możemy podziwiać organy z takich świątyń jak: sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu czy kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Nowym Prokocimiu, w którym niedawno zakończyła się budowa pierwszych w Europie, w pełni francuskich romantycznych organów stworzonych poza Francją. Jest to wierna kopia instrumentów legendarnego budowniczego Artistide Cavaillé-Colla. Projekt z ramienia Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej nadzorował dr Filip Presseisen, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W komisji realizującej projekt działali również prof. Witold Zalewski i prof. Wiesław Delimat.

I właśnie Filip Presseisen opowie w programie o instrumencie i jego tajnikach. O pięknie muzyki wydobywanej z piszczałkowych organów mówią także m.in. dr hab. Krzysztof Michałek i Maciej Semla.

W drugiej części 28. odcinka „W dobrej WIERZE”, możemy posłuchać o roli muzyki kościelnej, o tym jak pomaga ona w modlitwie i zgłębianiu treści roku liturgicznego, w programie także o tym, jakie założenia stawia sobie Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej (UPJPII, AM). A wszystko to w wywiadzie z Rektorem UPJPII, ks. prof. dr. hab. Robertem Tyrałą.

Link do programu:

Polecamy!