Aktualności

Obchody 40-lecia watykańskiej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie z udziałem Rektora UPJPII 23–25 IX 2022

03.10.2022 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

40-lecie_fundacji_jana_pawla_ii_23-25_ix_2022-1280.jpg

 

Watykańska Fundacja Jana Pawła II świętuje 40-lecie swojego istnienia. Działa aktywnie w 23 krajach świata, zapewniając stypendia naukowe tysiącom ubogich młodych ludzi. Ks. Paweł Ptasznik, przewodniczący rady administracyjnej Fundacji w rozmowie z Radiem Watykańskim zaakcentował, że rocznica przypadała w zeszłym roku, ale pandemia nie pozwoliła na uroczyste świętowanie jubileuszu. Fundacja Jana Pawła II została ustanowiona dekretem papieskim 16 X 1981 r. 

To jest dla nas niezwykle ważna Fundacja, która wspiera naszych studentów z Europy Środkowo-Wschodniej. Jest wyraźnie zaznaczone w akcie fundacyjnym, że mamy bardzo uważnie patrzeć na Wschód. Jesteśmy wdzięczni Fundacji, że z nami współpracuje, bo to dla nas nieoceniona pomoc. My za to naprawdę ogromnie dziękujemy. Taka działalność wpisana jest w tradycję wspierania przez Ojca Świętego wielu wspaniałych dzieł, a to uważam za jedno z nich. Trzeba pamiętać, że nasza Uczelnia ma dwóch fundatorów – św. królową Jadwigę i św. Jana Pawła II. Zatem działalność Fundacji jest w pewien sposób kontynuacją dzieła życia obu tych wielkich postaci – mówi rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała. 

W jubileuszowych obchodach w Rzymie wzięli udział członkowie Fundacji z 18 krajów świata. Uczestniczyli w nich m.in.: abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, ks. prof. Robert Tyrała, rektor UPJPII, ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL. Obecny był też dyrektor działającego przy fundacji Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II ks. Andrzej Dobrzyński. W ramach świętowania jubileuszu odprawione zostały msze św. w bazylikach św. Jana na Lateranie i św. Piotra. Na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum odbyło się sympozjum pod hasłem „Jak przekazać dziedzictwo pontyfikatu kolejnym pokoleniom? Fundacja Jana Pawła II wobec nowych wyzwań”, poświęcone dotychczasowej działalności Fundacji, jej dorobkowi oraz perspektywom na przyszłość.

Działalnością Fundacji kieruje rada administracyjna z przewodniczącym na czele. W przeszłości funkcję tę sprawowali|: kard. Władysław Rubin, abp Szczepan Wesoły i kard. Stanisław Ryłko, a obecnie pełni ją ks. prałat Paweł Ptasznik.

 

O najważniejszych celach fundacji w ciągu 40 lat istnienia mówił dla Vatican News ks. Paweł Ptasznik:

Pierwszym z nich była promocja kultury chrześcijańskiej i wartości chrześcijańskich według tego, co podyktował nam św. Jan Paweł II. W praktyce oznaczało to przede wszystkim troskę o edukację młodych ludzi z Europy Środkowo-Wschodniej. Polegało to na fundowaniu stypendiów dla młodych ludzi z tych krajów, które przez te 40 lat były wykorzystywane na uczelniach w Lublinie i w Krakowie – podkreślił ks. Ptasznik. – Równocześnie fundacja od samego początku swojego istnienia postanowiła zadbać o przechowywanie i pamięć o pontyfikacie Jana Pawła II i o tym wszystkim, co wydarzyło się w ciągu tych 27 lat. Dlatego też powstał Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu. W końcu trzeci obszar, to działalność na rzecz pielgrzymów przybywających do Rzymu. Chodzi o Dom Polski Jana Pawła II przy Via Cassia, który służy im od samego początku i miejmy nadzieję, że będzie mógł służyć dalej.

Według ks. Ptasznika szczególnie ważnym zadaniem na przyszłość fundacji będzie promocja treści i znaczenia pontyfikatu Jana Pawła II, czyli zwrócenie uwagi na działalność Ośrodka Dokumentacji i Studium.

źródło: Krzysztof Ołdakowski SJ, VATICANNEWS.VA

 

Relacje z jubileuszowych obchodów w Rzymie na stronie Archidiecezji Krakowskiej:

 

Galeria
zdjęcia: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej


 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano