Aktualności

Obchody 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową z udziałem UPJPII 16 – 22 X 2018

19.09.2018 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową z udziałem UPJPII

 

Podczas konferencji prasowej, na której przedstawiony został szczegółowy program obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową abp Marek Jędraszewski mówił: „Chcemy, by nawiązując do tamtych wydarzeń przypomnieć sobie co było wtedy 40 lat temu i to co się stało w Polsce, w Europie, w świecie, w Kościele dzięki świętemu Janowi Pawłowi Wielkiemu.”

Wspomniał jak ważnym, osobistym przeżyciem były dla niego dni wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża: „Należałem do tych mieszkańców domu Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, którzy 14 października w południe brali udział w ostatnim obiedzie kardynała razem z kolegiastami, jak to się mówiło o mieszkańcach kolegium …wspomnienia tamtych dni są najbardziej nośne…także jeżeli chodzi o moje osobiste życie.

Niezapomniane pozostaną emocje, jakie wszyscy przeżywali wtedy w Rzymie zdając sobie sprawę z czasu przełomu w dziejach Kościoła, z uwagi na to, że minęły ponad cztery wieki, kiedy na tronie papieskim zasiadł ktoś spoza Włoch. Wiedzieli też, choć wieści dochodziły bardzo ograniczone, że w Polsce wybuchł wielki entuzjazm. W serca Polaków wlała się nadzieja, choć wtedy jeszcze trudna do zdefiniowania- mówił arcybiskup- nikt nie wiedział, jak wielki to będzie pontyfikat, jak długi, jak bardzo brzemienny dla dziejów Kościoła, świata i dla dziejów naszej ojczyzny.

Zaakcentował, jak wielkim wydarzeniem winna być ta rocznica, wpisująca się w 100-lecie obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziś przypada też- zauważył arcybiskup- 70. rocznica zdradzieckiej agresji na Polskę ze strony Związku Sowieckiego. Ta historia była tragiczna, trudna i nagle na jej tle pojawia się Jan Paweł II, który przynosi Polsce, Europie, światu, nadzieje na zmianę, która stała się faktem, przynajmniej w tej części Europy.

Arcybiskup podkreślił, że bardzo się starano, by uroczystości nie miały wymiaru wyłącznie diecezjalnego, ale nabrały charakteru ogólnopolskiego, stąd zaproszono do udziału w nich przedstawicieli Episkopatu, władz państwowych, samorządowych, środowisk naukowych i artystycznych.

Uroczystości rocznicowe odbywać się będą w dniach 16 – 22 października, czyli od dnia wyboru  po wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II. Natomiast centralne uroczystości w naszej archidiecezji będą trwały przez dwa dni  – 16, 17 X. Skupiamy się wówczas na modlitwie, wydarzeniach kulturalnych i naukowych – mówił ks. Łukasz Michalczewski.

Centralnym ich punktem będzie Msza św. o godz. 16.30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, której przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Penacchio. Homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz. Wcześniej, o godz. 15.00 nastąpi otwarcie wystawy „Nasz papież”, a po Eucharystii odsłonięcie mozaiki w Oknie Papieskim przedstawiającej Ojca Świętego, niosącego radość i błogosławieństwo, która pozostanie już w tym miejscu jako trwała i godna pamiątka.

Dzień zakończy koncert dziękczynny w Rynku Głównym z udziałem artystów scen polskich.

Kolejny dzień obchodów rozpocznie międzynarodowa konferencja Veritatis Splendor, którą organizuje Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie wraz z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Zatytułowana: Jan Paweł II, który zmienił oblicze świata. 40 lat wyboru na Stolicę św. Piotra kard. Karola Wojtyły Metropolity krakowskiego, będzie ważnym głosem przypominającym dziejowe znaczenie nauczania Jana Pawła II, poszukiwaniem w nim dróg do rozwiązywania problemów dzisiejszego świata.

Konferencje otworzą: abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski, Wielki Kanclerz UPJPII,  Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

Słowo wprowadzające wygłosi abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, natomiast wykład – kard. Stanisław Dziwisz.

Sesje poprowadzą prorektorzy UPJPII: ks. prof. dr hab. Józef Stala, ks. dr hab. Robert Tyrała oraz ks. dr hab. Antoni Świerczek.

Referaty wygłoszą: kard. Angelo Bagnasco, prof. Carl Anderson, kard. Stanisław Ryłko, kard. Angelo Scola, prof. George Weigel, prof. dr hab. Wojciech Nowak, o. dr Krzysztof Wieliczko.

Sympozjum podsumują: mgr Agata Szuta, dyr. Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII w Krakowie

Tego dnia, 17 października podziękowania za pontyfikat popłyną również z Wadowic, których nie mogło zabraknąć na mapie wydarzeń rocznicowych.

Tam, w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, zostanie otwarta wystawa, na której pokazany będzie m.in. przywieziony na tę okazję specjalnie z Watykanu akt potwierdzający wybór Karola Wojtyły na papieża. Ulicami Wadowic przejdzie procesja z bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie ochrzczony został Karol Wojtyła, do kościoła św. Piotra, wybudowanego jako wotum za życie Jana Pawła II, tam też odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna.

 

Arcybiskup podkreślał, że do udziału w uroczystościach zaproszeni są wszyscy parafianie z archidiecezji krakowskiej, ale i z całej Polski.

Ks. Mateusz Hosaja, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie odbywać się będą uroczystości rocznicowe kieruje zaproszenie do poszczególnych dekanatów, grup społecznych, wspólnot, aby nasza droga modlitwy od wyboru po inaugurację pontyfikatu – od 16 do 22 października –  stała się symbolem udziału całej Polski i każdego człowieka w upamiętnieniu wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową w Rzymie.

Ks. prorektor dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII o  Udziale Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w obchodach 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową:

Uniwersytet Papieski bierze udział właściwie we wszystkich wydarzeniach rocznicowych. Nosi imię Jana Pawła II, więc  to jest oczywiste – mówi ks. Robert Tyrała.

Począwszy od 16 października, kiedy w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego podczas której wygłosi kazanie sekretarz Ojca św. kard. Stanisław Dziwisz i zaśpiewa chór Uniwersytetu Papieskiego Psalmodia, a oprawę całej liturgii przygotowują pracownicy Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej.

Kolejna odsłona, tj. 17 października – niezwykle ważne dla naszej uczelni wydarzenie – międzynarodowa konferencja naukowa „Veritatis Splendor”. Jan Paweł II, który zmienił oblicze świata. 40 lat wyboru na Stolicę św. Piotra kard. Karola Wojtyły metropolity krakowskiego. Odbywa się ona wprawdzie po raz trzeci, ale po raz pierwszy w tej konferencji uniwersytet bierze tak znaczący udział, jest organizatorem wraz z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II i Metropolitą Krakowskim.

Cała koncepcja tej konferencji pomyślana jest tak, by ukazać jak Jan Paweł II zmienił oblicze świata. Części konferencji, to kolejne odsłony różnych grup społecznych, które były przez Jana Pawła II aktywizowane do działania. Pierwszą są kapłani, duchowni i dlatego kard. Angelo Bagnasco będzie mówił o tym jaka jest rola kapłana dzisiaj, ale w świetle nauczania Jana Pawła II . Potem prof. Carl Anderson, doktor honoris causa UPJPII, zarządzający obecnie największą świecką organizacją na świecie – Rycerzami Kolumba – powie o roli świeckich dzisiaj. Kardynał  Stanisław Ryłko, który przez wiele lat był najbliższym współpracownikiem Jana Pawła II, dziś jest archiprezbiter S. Maria Maggiore, będzie mówił z kolei o roli młodych. Dlatego, że priorytetem pontyfikatu Jana Pawła II byli młodzi. Pięknym owocem tego myślenia – Światowe Dni Młodzieży.

Jan Paweł II mocno zwracał też uwagę na ubogich w Kościele, dlatego kardynał Angelo Scola, dzisiaj emerytowany biskup Mediolanu, który także był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II, podejmie właśnie ten temat. Nie może zabraknąć głosu człowieka, którego wysłuchamy na video – o tym jaka jest rola katolików w świecie medialnym opowie prof. George Weigel, biograf Jana Pawła II. W imieniu środowiska kultury i nauki wypowie się rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Wojciech Nowak, przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

Ale żeby nie pozostać na pewnej teorii tylko, bierze udział w tej konferencji o. dr Krzysztof Wieliczko, który dziś zarządza Fundacją Jana Pawła II. On pokaże jak żywa jest ta misja, że nie tworzymy sztucznego pomnika, tylko pokazujemy rzeczywistość – tu i teraz - i to jest kwintesencja tej konferencji.

Po drodze będą wydarzenia w Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie pomagamy kustoszowi sanktuarium w przygotowaniach muzycznych, liturgicznych, ale także koncepcyjnych.

Nie zabraknie UPJPII podczas pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej do Rzymu w dniach 9 – 11 października. W każdej Mszy św., czy to w bazylice Santa Maria Maggiore, czy w kościele Santo Spirito in Sassia, czy w samej Bazylice św. Piotra i przy grobie Ojca Świętego Jana Pawła II, wszędzie będzie  śpiewał Chór Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Zostaliśmy także poproszeni przez abpa Marka Jędraszewskiego o przygotowanie specjalnego koncertu muzyki kościelnej. I o godz. 20.00, 9 października właśnie w S. Maria Maggiore zabrzmi koncert, który będzie szczególnym, polskim akcentem w Rzymie.

Szczegóły uroczystości 16 października są na stronie: https://diecezja.pl/40-lecie/ oraz w załączniku.

zdjęcia: Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano