Obchody Święta Niepodległości w Australii i Nowej Zelandii z udziałem Witolda Zalewskiego

13.11.2017 Komunikaty

Dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnejdr hab. Witold Zalewski, zarazem główny organista katedry na Wawelu, wystąpił z koncertami w Sydney, jak rownież w Wellington. Oba te wydarzenia zbiegly sie z 99. rocznicą odzyskania przez naród polski niepodległości. Pierwszy koncert, w mieście słynącym przede wszystkim z opery, odbył się w anglikańskiej katedrze św. Andrzeja i zgromadził korpus dyplomatyczny oraz licznie przybyłą publiczność polonijną, która miała okazję pożegnać się z organizatorem koncertu - konsul generalną Reginą Jurkowską, kończącą swą misję dyplomatyczną na ziemi australijskiej. Natomiast w Wellington, gdzie zagrał w kościele św. Marii od Aniołów wawelski organista przebywał na zaproszenie Zbigniewa Gniatkowskiego, ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Nowej Zelandii.

Obok muzyki organowej w wykonaniu Witolda Zalewskiego zaprezentowano poemat Karola Wojtyly pt. Myśląc Ojczyzna w 3 jezykach: polskim, angielskim i maoryskim. Poemat stał się ponadto inspiracją do przypomnienia postaci papieża Polaka, ktory najpierw jako biskup (1958), potem kardynal (1967) a w końcu Ojciec Święty przybywal do Nowej Zelandii (1973).

W programie obu koncertów obok utworów J.S. Bacha, C. Francka, L. Vierne'a I H. Muleta znalazły się dwie kompozycje polskich kompozytorów: Improwizacje nt. polskiej pieśni kościelnej Święty Boże M. Surzyńskiego oraz "Rota" passacaglia na temat F. Nowowiejskiego autorstwa K. B. Przybylskiego, które w sposób szczególny zostały przyjęte entuzjastycznie.

Przy okazji miasta Wellington należy przypomnieć  przypadającą 3 listopada br. 73. rocznicę transportu z Syberii do tego miasta 733 polskich dzieci zwanych Dziećmi z Pahiatua.

Relacja na stronie Konsulatu Generalnego RP w Sydney tutaj

Relacja - bumerangmedia.com - Sydney