"Oblicza Ziemi w życiu i twórczości Jana Pawła II" – z udziałem medioznawców z UPJPII. Zaproszenie do udziału w festiwalowych konkursach. Prace można nadsyłać do 23 III 2020

05.02.2020 Konferencje, sesje

16 stycznia 2020 roku (czwartek) o godz. 19.30 przy ul. Stolarskiej 12 odbyło się spotkanie, którego tematem przewodnim były „Oblicza Ziemi w nauce i życiu św. Jana Pawła II”. Temat ten nawiązywał do konkursowego hasła Dominikańskiego Festiwalu Filmowego Slavangard, inspirowanego słowami Jana Pawła II, brzmiącego  "Oblicze Ziemi".
Celem spotkania, które poprowadziła dr Klaudia Cymanow-Sosin (z-ca dyrektora IDIKS UPJPII w Krakowie) było zainspirowanie miłośników sztuk wizualnych do tworzenia scenariuszy filmowych opartych na życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Głównym gościem spotkania był ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII i dziekan WNS UPJPII.
Jak stwierdzili uczestnicy wydarzeń tego wieczoru i współorganizatorzy festiwalu: „Licznie zgromadzeni miłośnicy filmu i fotografii mieli okazję jeszcze lepiej poznać postać Jana Pawła II, zaprzyjaźnić się z nim i poszerzyć swoje spojrzenie na tegoroczne hasło Dominikańskiego Festiwalu Filmowego”.
Spotkanie miało trzy części. W pierwszej z nich naukowcy zastanawiali się nad semantyką pojęcia oblicze i człowieczeństwo w duchu personalizmu. Następnie Ksiądz Profesor mówił o nauczaniu Jana Pawła II w kontekście jego relacji do wszystkich środowisk.
Trzecia część poświęcona była medialnym obliczom ziemi i roli środków społecznego przekazu w życiu i nauczaniu Jana Pawła II.
Ksiądz Profesor z wielką pasją, bazując i na swojej wiedzy – jako naukowiec i na doświadczeniu spotkań z Janem Pawłem II, opowiadał o wielu wydarzeniach z życia Jana Pawła II, które odcisnęły się na historii naszego kraju i szerzej ludzkości, począwszy od początku jego pontyfikatu i słów, które wypowiedział w1979 roku na Placu Zwycięstwa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej Ziemi!”. Rozmówcy zgodnie twierdzili, że słowa te miały szczególną wymowę w tamtych okolicznościach historycznych, ale są również ponadczasowym wezwaniem do metanoi każdego z nas.
W czasie rozmów o scenariuszach filmowych dr Klaudia Cymanow-Sosin zachęcała do sięgnięcia po niełatwe, ale bardzo głębokie treści w spuściźnie Jana Pawła II zawarte w takich dokumentach, jak: „Osoba i czyn”, „Miłość i odpowiedzialność”, czy „Dar i tajemnica”. Na koniec Ksiądz Profesor Michał Drożdż przypomniał także osobom, które szczególnie interesują się mediami, jeden z ostatnich dokumentów dotyczący mediów – „Szybki rozwój”.
Spotkanie, które przebiegało w duchu głębokiego namysłu nad życiem i nauczaniem Jana Pawła II w tym szczególnym roku wielu rocznic, wywołało u niejednego z uczestników wzruszenie, o czym mogliśmy się przekonać także po spotkaniu podczas indywidualnych rozmów, którym nie było końca.
Jan Paweł II tak za życia, jak i po przejściu do domu Ojca, integruje ludzi i inspiruje do twórczego rozwoju.

/Organizatorzy Festiwalu Slavangard/

Z uwagi na osobę Jana Pawła II, 100. rocznicę Jego urodzin, rok 2020 ustanowiony Rokiem św. Jana Pawła II, hasłem tegorocznego Dominikańskiego Festiwalu Filmowego Slavangard są słowa Świętego "Oblicze Ziemi"

Film krótkometrażowy i fotografie to narzędzia, przy pomocy których wyrazić można wiele. Jak wyrazić „Oblicze ziemi”? Z pytaniem tym zmierzyć się będą mogli uczestnicy Dominikańskiego Festiwalu Filmowego Slavangard, który już po raz czternasty zachęca młodych amatorów kultury do podjęcia wysiłku twórczego. Na przysłanie materiałów – filmu krótkometrażowego (do 8 minut) i fotografii – macie czas do 23 marca 2020 r.!

Festiwal odbędzie się w dniach 21-24 maja w Krakowie. Natomiast na 23 maja w krakowskim Kinie Kijów zaplanowano uroczystą galę finałową, podczas której wręczone zostaną nagrody w ramach obydwu konkursów.

Filmy nagradzane będą w kategoriach:

• film fabularny,
  • film dokumentalny,
  • film animowany/eksperymentalny,
  • film kręcony telefonem.

Fotografie nagradzane będą w kategoriach:

• portret,
  • środowisko,
  • kultura i ludzie,
  • reportaż.

1) Slavangardowe warsztaty fotograficzne
W imieniu organizatorów Dominikańskiego Festiwaliu Filmowego Slavangard
zapraszamy Was na 3-dniowe warsztaty fotograficzne, które odbędą się 7-9
lutego w Krakowie - czyli niemal na sto dni przed Festiwalem.
Za część merytoryczną odpowiadają:
- fotograf Stanisław Surman,
- fotograf Mateusz Grymek,
- Studio filmowe Effata Anima,
- Szkoła Kreatywnej Fotografii.
Przez trzy dni uczestnicy zgłębią: tajniki poszukiwania inspiracji i
właściwego przygotowania się do sesji, pracę z modelami, sztukę
operowania światłem studyjnym, tajniki tworzenia atmosfery na planie,
techniki animacji oraz przeanalizujemy swoje portfolio, czerpiąc
wskazówki do dalszej pracy.
Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy znajduje się na
Facebookowym wydarzeniu:
Koszt 3-dniowych warsztatów z wyżywieniem to 150 zł. Warsztaty kierowane
są do osób z całej Polski, które miały już styczność z fotografią,
zajmujących się nią w sposób amatorski bądź półprofesjonalny. Ilość
miejsc jest ograniczona.

2) Slavangardowe warsztaty filmowe
Ruszyły zapisy na warsztaty filmowe organizowane przez Dominikański
Festiwal Filmowy Slavangard oraz Niezależną Szkołę Filmową OFFmaster.
Warsztaty są 3-dniowe i odbędą się od 14 do 16 lutego w Krakowskim Parku
Technologicznym.
Za część merytoryczną odpowiadają:
- Wiktor Obrok,
- Mateusz Mleczko,
- Michał Korzeniowski.
Koszt 3-dniowych warsztatów z wyżywieniem to 200 zł.
Warsztaty kierowane są do osób z całej Polski, które brały wcześniej
udział w tworzeniu filmów lub chcą wysłać film na tegoroczną edycję DFF
Slavangard. Ilość miejsc jest ograniczona. Szczegółowe informacje i
formularz zgłoszeniowy znajdują się na Facebookowym wydarzeniu:

Więcej informacji: