Aktualności

Oddanie surowego stanu budynku dydaktycznego Kampusu Jana Pawła II. Rozpoczęcie kadencji nowych władz UPJPII 2 IX 2024

02.09.2024 Komunikaty

 

Uroczystość w auli Biblioteki Głównej przy ul. Bobrzyńskiego poprowadził, rozpoczynający z dniem 1 września 2024 r. drugą kadencję, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała. Na początek odmówiona została modlitwa, którą Ojciec św. Jan Paweł II wygłosił podczas spotkania z przedstawicielami Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie UPJPII) w Pałacu Biskupów Krakowskich w dniu 22  czerwca 1983 r.

 

Wszechmogący wieczny Boże, źródło wszelkiej mądrości i wiedzy, prosimy Cię, racz błogosławić Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, jej profesorom, pracownikom i studentom.
Spraw, aby uczelnia ta, wsparta przemożnym wstawiennictwem fundatorki Wydziału Teologicznego, świętej królowej Jadwigi i jego profesora, św. Jana z Kęt, przysłużyła się Kościołowi powszechnemu i Ojczyźnie naszej, kulturze umysłu i serca, prowadząc poprzez wieki pokolenia Polaków w prawdzie i miłości ku pełni życia i chwały w Jezusie Chrystusie Panu naszym. Amen.
Stolico Mądrości - módl się za nami!
Święta Jadwigo - módl się za nami!

Święty Janie Pawle II - módl się za nami!

 

Wręczono nominacje rozpoczynającym nową kadencję prorektorom, dziekanom wydziałów, kierownikom dyscyplin, kierownikom kierunków i pełnomocnikom rektora [LISTA NOMINOWANYCH]. Ks. prof. Robert Tyrała przedstawił nową kwestor UPJPII – dr nauk ekonomicznych Marię Hulicką, która rozpocznie pracę 1 października br.

Rektor poinformował, że od najbliższego roku akademickiego (2024/2025), właśnie w tym miejscu, w auli biblioteki, będą odbywać się wszystkie posiedzenia Senatu i Małego Senatu, aby jeszcze bardziej przybliżać to miejsce, aby wszyscy, a zwłaszcza osoby funkcyjne wiedziały dokładnie co dzieje się w kwestii budowy na każdym jej etapie. Zwrócił się w tym względzie zwłaszcza do nowych dziekanów, kierowników dyscyplin i kierunków. Poinformował także, że od 2 października będą sukcesywnie przenoszone na os. Ruczaj kolejne biura uniwersytetu: Biuro Oceny Jaskości Działalności Naukowej, Biuro Szkoły Doktorskiej, Biuro ds. Postępowań Doktorskich poza Szkołą Doktorską, Dział Spraw Osobowych. Rektor uważa, że od 2 października wszystkie obrony doktorskie we wszystkich dyscyplinach prowadzonych na UPJPII także powinny odbywać się w tym miejscu.

„Jednym z ważnych punktów mojego myślenia o uczelni jest budowanie wspólnoty” – zaakcentował ks. prof. R. Tyrała. Zwrócił uwagę, że „łączy nas wiele wspólnych ideałów, także chrześcijańskich, ale łączy nas nade wszystko praca, budowanie wspólnoty w kontekście powstającego kampusu. Być może, i to jest jako myśl przyszłości, na wydziałach naszej uczelni powinniśmy mocniej pomyśleć o stronie duchowej, np. o dniach skupienia. Może czas na rozmowę o przyszłości uniwersytetu wewnątrz, także o spotkaniach integracyjnych na wydziałach w ramach dyscypliny”.

Rektor podczas swojego wystąpienia poruszył tematy, które są obecnie priorytetowe i bardzo palące, jak ewaluacja nauki. Przypomniał, że 31 grudnia 2025 r. ewaluacja zostanie zakończona. Wspomniał, że dziś dziekani i kierownicy dyscyplin otrzymali dokładne i aktualne wykazy osiągnięć pracowników naukowych poszczególnych dyscyplin. Rektor mocno zaakcentował, że trudno mówić o sukcesie w tym względzie, a od wyniku najbliższej ewaluacji zależy przyszłość uczelni. Mowa była także o ewaluacji Szkoły Doktorskiej. Rektor poruszył kwestię otwarcia możliwości trzeciego stopnia studiów i – co w obecnym okresie niezwykle ważne – temat rekrutacji, której druga tura właśnie trwa.

Mówił o kierunkach bardzo popularnych wśród młodych ludzi i o tych, które muszą zostać uatrakcyjnione, gdyż nie cieszą się tak wielką popularnością (zwłaszcza ich drugi stopień), jak np. oblegane przez rekrutujących się kierunki dziennikarskie, psychologia, czy pedagogika. Mówił też z troską o wyzwaniach stojących przed teologią i o naukach o rodzinie, które powinny być kierunkiem sztandarowym uczelni. Przechodząc ponownie do tematu budowy i zakończenia surowego stanu budynku rektor UPJPII podzielił się nadzieją, że 2 sierpnia 2025 r. budynek dydaktyczno-administracyjny będzie gotowy. Pozostanie kwestia jego wyposażenia, co planuje się zrealizować w ostatnich miesiącach 2025 r. i na początku 2026 r.

„Bardzo chciałbym, aby II semestr naszego roku akademickiego 2025/2026 był już w nowym budynku – mówił rektor – i co podkreślam, to nie jest tylko sprawa rektora, prorektorów, kanclerza, kwestor, którzy zapewne najbliżej tego wszystkiego jesteśmy, ale to jest sprawa wszystkich. Proszę was, żebyście się tym przejmowali, i żebyście się tym interesowali. Rada Budowy spotyka się sukcesywnie, Rada Projektu będzie zawsze towarzyszyć posiedzeniom Małego Senatu, bo to jest dzieło wszystkich, nie jednej osoby. To wpisałem niegdyś jako program wyborczy i szczęśliwie go realizujemy, dzięki determinacji wszystkich!”

Rektor podziękował za newslettery, które drugiego dnia każdego miesiąca pojawiają się na stronie UPJPII (Newsletter) z opisem postępujących prac, a dodatkowo przesyłane są do wszystkich pracowników UPJPII.

Ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut, prorektor ds. nauki podziękował w imieniu wspólnoty akademickiej rektorowi uczelni ks. prof. R. Tyrale i złożył mu życzenia na rozpoczęcie nowej kadencji: „Polski obyczaj mówi, że kiedy gospodarz przywita, złoży życzenia, uszanuje wszystkich, należy odpowiedzieć, należy podziękować i należy życzyć. Dziękujemy więc księże rektorze za dzisiejsze nominacje, za zaufanie dla tylu osób, za powierzenie takich czy innych funkcji. I za mobilizację do pracy. Będziemy się starali to wypełnić. Napisano – 25 lat naszej drogi, wspólnej drogi. Akurat tak się złożyło że 25 lat temu Ojciec Święty w swoich rodzinnych Wadowicach, podczas spotkania z mieszkańcami, kiedy mówił o swoim domu rodzinnym mówił, że „dom był tutaj”. My dzisiaj możemy powiedzieć że nasz dom jest tutaj. Świadczy o tym nowy budynek, o którym ksiądz rektor tyle dzisiaj mówił.

I musimy powiedzieć, że ten nasz dom, dom Uniwersytetu który jest tutaj, to zasługa księdza rektora. I bardzo za to dziękujemy. Wiele osób wie ile dynamizmu, ile swojego czasu zdrowia i nerwów ksiądz rektor musiał włożyć, aby ten budynek wyglądał dziś tak jak wygląda. A równocześnie było wiele różnych upokorzeń, które rektor z pokorą znosił. Dziękujemy zatem, że możemy się tutaj dzisiaj zgromadzić, przy tym nowym budynku, który uniwersytetowi nadaje nową rzeczywistość, bowiem mamy dom, ale mamy i ojca. Pragniemy zatem życzyć, jako wspólnota, jako rodzina, którą ksiądz rektor dzisiaj stworzył, aby z naszej strony nie było problemów, aby z naszej strony nie było kłopotów, ale aby była wspólnota, współpraca, aby nie było waśni czy sporów, ale abyśmy wsłuchiwali się w to co ksiądz rektor powie, a jako ojciec musi powiedzieć to co dobre, to co ma budować, ale i to co czasami trzeba poprawić. Życzymy tu, w tym naszym domu, który ksiądz rektor budował, dobrej i owocnej nowej kadencji, tu właśnie, w tym szczególnym dla nas wszystkich miejscu. Szczęść Boże!”

Zanim uczestniczący w uroczystości mieli przejść na teren budowy, rektor ks. prof. Robert Tyrała przypomniał historię tego miejsca, która liczy obecnie już 25 lat.

24 listopada 1999 r. bp Tadeusz Pieronek rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie podpisał umowę z biurem projektowym Ingardena & Evy w sprawie budowy biblioteki uczelnianej. 20 listopada 2000 r. kard. Franciszek Macharski, Wielki Kanclerz Papieskiej Akademii Teologicznej, poświęcił plac budowy i jako pierwszy wbił łopatę w ziemię. 6 października 2001 r. w fundament stojącego już w stanie surowym nowego budynku został wmurowany akt erekcyjny i kamień węgielny. W latach 2000–2008 generalnym wykonawcą budowy była firma Eiffage-Budownictwo-Mitex z Kielc, a w latach 2009–2010 Chemobudowa z Krakowa.

Bardzo ważne były odwiedziny oraz pobłogosławienie powstającego budynku biblioteki w dniu 17 sierpnia 2002 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a jego słowa „Tu wam błogosławię, także i w tym nowym miejscu”, stały się przesłaniem dla obecnych władz Uniwersytetu Papieskiego do zadbania o własne miejsce w Krakowie. Pierwsze fundusze na budowę biblioteki przekazał sam papież Jan Paweł II, co działo się za przyczyną ówczesnego sekretarza papieskiego ks. Stanisława Dziwisza. Wiemy też jak bardzo papieżowi Janowi Pawłowi II zależało na utworzeniu Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Sam jako biskup w Krakowie zabiegał o Papieski Wydział Teologiczny, już jako papież utworzył w 1981 r. Papieską Akademię Teologiczną, choć przecież wtedy rozważał powołanie Uniwersytetu. Jego następca papież Benedykt XVI wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem dopełnili tego dzieła w 2009 r. i tak mamy dzisiaj Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Pod koniec 2006 r. oddano do użytku część pomieszczeń w nowej bibliotece. W grudniu 2010 r. zamknięto projekt budowy biblioteki dofinansowywany ze środków unijnych. Bardzo ważnym wsparciem było umorzenie przez bazylikę Mariacką części kredytu, dzięki czemu możliwe było dokończenie budowy biblioteki UPJPII.

Kolejna karta budowy kampusu otwiera się po 8 czerwca 2020 r., gdy ponownie rozpoczęły się rozmowy z biurem projektowym Ingarden & Evy w sprawie projektu budynku jako kontynuacji projektu wcześniejszego. 28 września 2020 r. prof. Krzysztof Ingarden przedstawił na Senacie UPJPII projekt budynku dydaktycznego. Senatorowie jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego. 22 kwietnia 2021 r. podpisana została umowa z biurem projektowym. 8 czerwca 2022 r. Wielki Kanclerz UPJPII abp Marek Jędraszewski pobłogosławił plac pod budowę. 20 czerwca 2022 r. została podpisana umowa z AGH celem współpracy przy budowie. Zespół specjalistów z tej uczelni został przyjęty do pracy na UPJPII dla właściwego i kompetentnego prowadzenia budowy.

Uczelnia rozpisała konkurs na wykonawcę budowy. Zgłosiło się 6 firm budowlanych. Wyłonienie głównego wykonawcy nastąpiło w dniu 10 marca 2023 r. Podpisana została umowa z firmą NDI z Sopotu z datą 2 kwietnia 2023 r. (w 18. rocznicę przejścia do Domu Ojca papieża Jana Pawła II), a 5 kwietnia 2023 r. ruszyły prace budowlane. W dniu 4 listopada 2023 r. we wspomnienie św. Karola, a więc patrona papieża Jana Pawła II, miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego. Pochodzący z drzwi świętych Bazyliki św. Piotra (z lat 1983–2000) kamień, ofiarowany został Uniwersytetowi przez kard. Stanisława Dziwisza. Podpisano akt erekcyjny nowego budynku dydaktycznego.

„Dzisiaj, 2 września 2024 r., w dniu rozpoczęcia przez nas nowej kadencji władz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, świętujemy oddanie surowego stanu budynku dydaktycznego” – mówił ks. prof. R. Tyrała. „Jak Bogu więc nie dziękować, przez ręce Jego świętych za to dzieło, jakim jest Kampus Jana Pawła II, rozpoczęte w 1999 r., a dziś po 25 latach kontynuowane. 8 czerwca 1997 r. po kanonizacji królowej Jadwigi nasz patron w kolegiacie św. Anny spotkał się ze światem uniwersyteckim całej Polski, i powiedział o naszej uczelni: Jakże nie dziękować Panu Bogu za to, że pozwolił nam nie tylko obronić to wielkie dobro duchowe Wydziału Teologicznego, ale również rozwinąć je i nadać mu nową, jeszcze bardziej bogatą formę akademicką! I tak Papieska Akademia Teologiczna, w skrócie PAT, razem z innymi uczelniami katolickimi w naszej Ojczyźnie, wnosi swój wkład w rozwój nauki i kultury polskiej, pozostając równocześnie szczególnym świadkiem naszej epoki – epoki zmagań o prawo do obecności uczelni teologicznych w krajobrazie współczesnej Polski. (Jan Paweł II, Przemówienie wygłoszone z okazji sześćsetlecia Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 8 czerwca 1997) Wierzymy w to, że on jest nieustannie z nami obecny. Bo ten Kampus nie tylko jest jego żywym pomnikiem, ale wypełnieniem w ten sposób także jego testamentu” – zakończył rektor UPJPII.

Pokazana została prezentacja filmowa przygotowana przez Biuro Promocji UPJPII obrazująca historię i postępy prac budowlanych Kampusu Jana Pawła II aż po obecną chwilę. Począwszy od wbicia „pierwszej łopaty” pod budowę biblioteki przez kard. Franciszka Macharskiego, poświęcenie terenu budowy przez papieża Jana Pawła II, kolejne kluczowe momenty najnowszej historii Kampusu, po dane w liczbach, które robią podobnie wielkie wrażenie jak wzniesiony, dziś oddawany w zamkniętym stanie surowym, gmach.

Następnie wszyscy uczestnicy dzisiejszych wydarzeń na UPJPII, odpowiednio zaopatrzeni w kaski i kamizelki, przeszli na teren budowy. Podziwiali postępy prac, a zarazem z zainteresowaniem wsłuchiwali się w techniczne niuanse, które starał się w najbardziej przystępny sposób objaśniać Michał Stachoń, kierownik projektu NDI SA, oprowadzający wraz z innymi pracownikami firmy po kolejnych piętrach budynku, aż do ostatniego (czwartego), z którego rozpościera się piękny widok na klasztor oo. Kamedułów na Bielanach.

 

Galeria

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano