Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kościół w ujęciu historyczno-prawnym” 10–11 VI 2024. Relacja

20.06.2024 Konferencje, sesje

kosciol_w_ujeciu_historyczno-prawnym_2024-1280a.jpg

W dniach 10–11 czerwca 2024 roku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa w 70. rocznicę usunięcia Wydziału Teologicznego ze struktury Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Kościół w ujęciu historyczno-prawnym”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Samorząd Doktorantów Uniwersytetu Papieskiego, Koło Naukowe „Phronesis” oraz Societas Scientifica Iuris Canonici. Konferencja zgromadziła wielu wybitnych naukowców, badaczy i studentów oraz doktorantów zainteresowanych tematyką historyczno-prawną dotyczącą Kościoła.

Konferencja była wspierana przez licznych patronów honorowych, w tym abp. Tadeusza Wojdę SAC, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, JE abp. Marka Jędraszewskiego, metropolitę krakowskiego, rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie JM ks. prof. Roberta Tyrałę oraz Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Krakowie. Dodatkowego wsparcia – w postaci książek dla prelegentów – udzielili również partnerzy medialni, tacy jak: Księgarnia Akademicka, Tygodnik katolicki „Niedziela”, Katolicka Agencja Informacyjna, oraz portal „Z pasji do liturgii”.

Otwarcia dokonał ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut, podczas którego przedstawiciele organizatorów oraz patronów honorowych powitali uczestników i zaprezentowali program wydarzenia. Następnie głos zabrał prof. dr hab. Jan Kopiec, biskup senior diecezji gliwickiej, który wygłosił wykład inauguracyjny. W ciągu dwóch dni odbyło się dziesięć sesji tematycznych z udziałem 39 prelegentów. Omawiane były m.in. kluczowe momenty i wydarzenia, które kształtowały historię Kościoła, zarówno w kontekście globalnym, jak i lokalnym. Dyskusje dotyczyły również ewolucji prawa kanonicznego, jego wpływu na prawo państwowe oraz współczesnych wyzwań, z którymi mierzy się Kościół w obszarze prawnym. Przedstawiono historyczne i współczesne relacje między Kościołem a państwem, analizując zmiany i ciągłość w tych relacjach na przestrzeni wieków.

Konferencja zakończyła się podsumowaniem obrad i dyskusji. Organizatorzy podkreślili znaczenie takich wydarzeń dla pogłębiania wiedzy i zrozumienia historycznych oraz prawnych aspektów funkcjonowania Kościoła. Uczestnicy natomiast wyrazili swoje zadowolenie z wysokiego poziomu merytorycznego prezentacji oraz możliwości wymiany myśli i doświadczeń.

Wydarzenie to było nie tylko okazją do pogłębienia wiedzy, ale także platformą do nawiązywania kontaktów naukowych i zawodowych. Dzięki wsparciu licznych instytucji oraz patronów, konferencja „Kościół w ujęciu historyczno-prawnym” okazała się być znaczącym wydarzeniem w kalendarzu naukowym roku 2024.

Organizatorzy pragną serdecznie zaprosić do udziału w konferencji za rok!

Tekst: Grzegorz Płaza