Ostatnie pożegnanie Księdza Profesora Wojciecha Życińskiego SDB

14.04.2020 Komunikaty

Msza św. żałobna w intencji śp. ks. prof. Wojciecha Życińskiego SDB została odprawiona dziś (wtorek 14 kwietnia 2020 r.) w kaplicy wewnętrznej Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie przy ul. Tynieckiej 39.

Uroczystościom pogrzebowym wybitnego mariologa i brata abp. Józefa Życińskiego przewodniczył abp Stanisław Budzik. Oprócz metropolity lubelskiego Mszę św. żałobną sprawowali  także: bp Antoni Długosz, reprezentujący Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII oraz nieliczni, z powodu ograniczeń związanych z epidemią, współbracia zmarłego kapłana.

Po Mszy św. żałobnej, ciało śp. ks. prof. Wojciecha Życińskiego, odprowadzono na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu Rakowickim.

Ks. prof. Wojciech Życiński SDB zmarł 7 kwietnia w wieku 67 lat.

W latach 1994–1997 Ksiądz Profesor Wojciech Życiński sprawował urząd prodziekana Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej, a w latach 1997–2000 dziekana tego wydziału. Od 2000 do 2006 był prorektorem Papieskiej Akademii Teologicznej ds. Nauki i Współpracy Krajowej i Zagranicznej. Od 1995 do 2017 pełnił funkcję kierownika najpierw II Katedry Dogmatyki, później Katedry Mariologii. Od 2012 roku był zwyczajnym członkiem Pontificia Accademia Mariana Internationalis. Ceniony autor wielu artykułów i monografii, szczególnie z zakresu mariologii m.in.: Johna H. Newmana teoria rozwoju doktryny mariologicznej, Lublin Wydawnictwo KUL 2010 oraz Matka, która pozostała Dziewicą, seria Horyzonty dogmatu, Kraków 2017.

/zdjęcia: ks. Roman Sikoń SDB/