Aktualności
Papież Franciszek odszedł do Domu Ojca w drugim dniu świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała wystosował list do społeczności akademickiej 21 IV 2025
21.04.2025
Pożegnania
Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie łączy się w gorliwej modlitwie w intencji Papieża Franciszka, 266. następcy Świętego Piotra, zwierzchnika Kościoła katolickiego, a zarazem najwyższego przełożonego krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego, prosząc, by miłosierny Bóg poprowadził go drogą zbawienia wiecznego.
Ojciec Święty zmarł w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 7.35, w wieku 88 lat, w Domu Świętej Marty.
Odszedł w Roku Nadziei, w drugim dniu Zmartwychwstania Pańskiego, przeszedł do Domu Ojca w święta triumfu życia nad śmiercią, co wierzącym, mimo ogromnego smutku i żalu z powodu utraty Dobrego Pasterza, pozwala odnajdywać nadzieję i pocieszenie.
Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała odprawił o godz. 12.30 Mszę św. za zmarłego Papieża Franciszka w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie [HOMILIA], a o godz. 17.30 z kard. Stanisławem Dziwiszem w katedrze wawelskiej.
Rektor wystosował również list do środowiska akademickiego UPJPII
Droga Rodzino Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie,
gdy budził się radosny dzień oktawy Zmartwychwstania Pańskiego - w którym w Polsce modlimy się za katolickie uczelnie - do Domu Ojca, o godz. 7.35, odszedł z tego świata nasz Papież Franciszek. Odszedł od nas dobry i zatroskany pasterz w Roku Jubileuszowym Nadziei, który otwierał dla nas wszystkich niespełna 4 miesiące temu, i z którym tyle jej wiązał. Odszedł Biskup Rzymski i Ojciec, który dla nas był szczególnym punktem odniesienia, gdyż to On nas mobilizował do spojrzenia w stronę Boga, który jest samym Miłosierdziem. A to, że Bóg zabrał Go po ostatnim błogosławieństwie Urbi et Orbi - łasce odpuszczenia grzechów i win - którego jeszcze wczoraj zmarły Papież zdążył udzielić miastu i światu, jest także, jak ufam, wyjątkowym znakiem od Pana Boga. Wszak przypominamy sobie, że od samego początku pontyfikatu mówił do nas, że Bóg nie męczy się udzielaniem człowiekowi swojego miłosierdzia. Myślę, że jeśli chcielibyśmy w jednym słowie zawrzeć ten pontyfikat, to byłoby właśnie miłosierdzie.
Dwanaście lat służby Bogu i Jego Kościołowi Papieża Franciszka (od 13 marca 2013 roku) stało się niezwykłym czasem dawania świadectwa, przede wszystkim poprzez proste, ale jakże wymowne gesty i spojrzenia. Do historii już przeszły jego pełne miłości odwiedziny więźniów, także w ostatni Wielki Czwartek. Papież Franciszek wydał wiele ważnych dokumentów, jego homilie przepełnione były życiową mądrością i zwyczajnością słowa. W tym wszystkim było jego szczególne ewangeliczne spojrzenie na świat współczesny i jego problemy. To właśnie Ewangelię praktycznie przenosił do codziennego życia. Zaś zwrócenie uwagi na ubogich i biednych, pokazanie prostoty oraz realizmu Dobrej Nowiny Jezusa, pozostanie nieustannym wyzwaniem dla Kościoła.
W 2022 roku skierował do nas swoje niezwykłe słowo z okazji 625-lecia Wydziału Teologicznego. I mobilizował nas, byśmy wierni wielowiekowej tradycji, odczytywali znaki czasu i podejmowali z odwagą nowe wyzwania, aby skutecznie nieść współczesnemu człowiekowi i światu prawdę Ewangelii. Pisał też dalej: Niech wasz Uniwersytet będzie miejscem formacji nowych pokoleń chrześcijan, nie tylko przez badania naukowe i dociekanie prawdy, ale także przez społeczne świadectwo życia wiarą. Niech będzie wspólnotą, w której zdobywanie wiedzy łączy się z promocją szacunku do każdego człowieka ze względu na Boga, który go stworzył i z troską o kształtowanie serc i otwieranie ich na to, co najważniejsze, co trwa i co nie przemija (Franciszek, List do Abp. M. Jędraszewskiego, Wielkiego Kanclerza UPJPII, z okazji 625-lecia WT w Krakowie, 6 stycznia 2022). Jakże to ważne, by słowa zmarłego Papieża były w nas żywe i nieustannie rezonowały w naszej akademickiej przyszłości.
Gdy rok temu, 3 kwietnia 2024 roku, odwiedziliśmy go wraz z grupą rektorów z Krakowa i Małopolski w Rzymie, mówił do nas: Dziękuję, że prowadzicie edukację, musicie siać, choć często nie widzicie owoców tej pracy, to ma szczególny i ważny sens. Wychowujecie, nie ustawajcie w tym. Zwracał nam tym samym uwagę, byśmy codziennością dawali świadectwo o tym, co głosimy słowami. To dla całej naszej akademickiej wspólnoty Krakowa i Małopolski jest zobowiązujące.
Na parę dni przed pójściem do szpitala, 3 lutego 2025 roku, jak zapewne wszyscy wiedzą, otrzymaliśmy list z Watykanu napisany w imieniu Papieża Franciszka, w którym dziękując za życzenia i naszą modlitwę, polecał sam Papież Wszystkich Profesorów, Współpracowników i Studentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II wstawiennictwu Maryi, która jest dla nas znakiem niezachwianej nadziei i pociechy. I co więcej, Ojciec Święty z radością przesyła swoje Błogosławieństwo Apostolskie. Niech więc i te słowa, będą dla nas przesłaniem nadziei.
Wsłuchując się w pozostawione papieskie przesłanie, dziękując Bogu za dobrego pasterza Biskupa Rzymu Franciszka, za Jego przykład dobrego ucznia Pana Jezusa, za Jego miłość do Kościoła, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie gorąco prosi Zmartwychwstałego Pana o pokój wieczny dla zmarłego Papieża. Niech Miłosierna Miłość Boga Trójjedynego ogarnie go na wieki. O to modlimy się wszyscy w naszej akademickiej wspólnocie. Chrystus Zmartwychwstał i to jest nasza nadzieja, która nie zawiedzie!
ks. prof. dr hab. Robert Tyrała
rektor UPJPII
Pliki do pobrania