Aktualności
Papież spotkał się w Rzymie z przedstawicielami uczelni katolickich z całego świata. W audiencji uczestniczył rektor UPJPII 19 I 2024
19.01.2024
Komunikaty
fot. vatican.va
Papież Franciszek podczas audiencji zwrócił się do uczestników obchodów stulecia Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich, dziękując za ich wkład i podkreślając znaczenie katolickich uniwersytetów w komunikowaniu wiedzy i wartości humanistycznych. Papież podziękował za spotkanie i całe dobro, jakie czynią uniwersytety, a są nimi: „siew nauki, Bożego Słowa i prawdziwego humanizmu”. Podkreślił, że tożsamość tych uniwersytetów nie wynika tylko z ich wyznaniowego charakteru, ale także z promowania humanizmu i poszanowania ludzkich wartości. Wskazał na potrzebę współpracy między uniwersytetami katolickimi, zachęcając do pracy online w porozumiewaniu się między tymi uczelniami, których jest na świecie prawie 2 tysiące. Podkreślił zwłaszcza konieczność współpracy w nadziei, jedności i harmonii przeciwstawiając się obojętności, polaryzacji i konfliktom.
Przypomniał, że „Federacja – jak pisał Pius XII – powstała «po najstraszliwszej wojnie»”, jako instrument przyczyniający się do „pojednania i kształtowania pokoju i miłości między ludźmi (list apostolski „Catholicas studiorum universitates”, 27 lipca 1949). Niestety, nadal obchodzimy to stulecie w wojennym scenariuszu, trzeciej wojnie światowej w kawałkach. Dlatego istotne jest, aby uniwersytety katolickie były głównymi bohaterami w budowaniu kultury pokoju, w jej wielu wymiarach, które należy rozpatrywać w sposób interdyscyplinarny”. Papież przypomina, że katolickie uniwersytety powstały „z serca Kościoła” i powinny być wyrazem miłości Boga do człowieka.
Zwraca uwagę na niebezpieczeństwa komercjalizacji edukacji i konieczność przeciwdziałania biurokracji oraz funkcjonalizmowi w uniwersytetach katolickich. Program edukacyjny nie opiera się tylko na doskonałym programie, sprawnym zestawie narzędzi czy dobrym zarządzaniu biznesem, papież Franciszek podkreśla, że „na uniwersytecie musi pulsować pasja, musi być wspólne poszukiwanie prawdy, horyzontu sensu, a wszystko musi być przeżywane we wspólnocie wiedzy, w której można odczuć niemal na własnej skórze hojność miłości”.
Jak dalej wyjaśnia, „nie wystarczy przyznawanie tytułów akademickich ani proponowanie konkurencyjnych karier; „[…] konieczne jest promowanie odkrywania owocnych powołań, inspirowanie ścieżek autentycznego życia i włączanie wkładu każdej osoby w twórczą dynamikę wspólnoty”. Papież odkreśla znaczenie duchowej inteligencji, a także potrzebę odpowiedzialnego podejścia do nowych technologii i wyzwań współczesnego świata. Apeluje o odwagę w stawianiu czoła wyzwaniom. Zachęca do kontynuowania misji uniwersytetów katolickich w służbie społeczności, nauki i dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego „w trosce o nasz wspólny dom, w wizji ekologii integralnej, która daje skuteczną odpowiedź na wołanie ziemi i wołanie ubogich”.
Na zakończenie papież Franciszek wyraził wdzięczność za pracę uczelni katolickich i prosił o modlitwę, błogosławiąc zebranych.
Na podst. Papież do uniwersytetów katolickich: nie zastępujcie pragnienia biurokracją
Fot. Alla Delegazione della Federazione Internazionale Università Cattoliche (FIUC)
Polscy rektorzy zapytani tuż po audiencji u papieża Franciszka w Watykanie (Vatican News), o to co najważniejsze było dla nich w wysłuchanym przemówieniu, zgodnie zaznaczają, że Franciszek wskazuje zwłaszcza na ludzki wymiar zarówno pracy naukowej, jak i funkcjonowania społeczności uczelnianej.
Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała zaznacza, iż audiencja z papieżem miała bardzo spontaniczny charakter. „Jak dobry ojciec spotkał się z nami, każdemu podał rękę i błogosławił”. Jak dodaje, Franciszek dziękował za wszystko, co uniwersytety czynią dla rozkrzewienia wiary, podkreślając, że kluczowa jest troska o człowieka.
Jak wskazuje rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski, „stulecie Międzynarodowej Federacji Katolickich Uniwersytetów przypomina przede wszystkim przesłanie związane z utworzeniem tej organizacji, tzn. «sieć i pojednanie». Związek ten powstawał po pierwszej wojnie światowej, gdy świat był bardzo mocno podzielony i taki aspekt wybrzmiewa znacząco również dzisiaj”. Jak dodaje, „obrady członków federacji pokazały, że istnieje potrzeba integracji środowisk z różnych kontynentów”.
ks. Paweł Rytel-Andrianik, Krzysztof Dudek SJ (Watykan)
Polscy rektorzy po audiencji u Papieża: przypomniał, że w centrum jest człowiek