Aktualności
Pasjonaci nauki nie zasną dzisiejszej nocy! Przed nami 12. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców 28 IX 2018
17.09.2018
Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Przed nami 12. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców.
Już 28 września tajemnicze laboratoria przestaną mieć sekrety, a niebanalne pytania zyskają odpowiedzi. W tym roku będzie jeszcze więcej atrakcji – ponad 1700 warsztatów, eksperymentów, pokazów i spotkań w 8 miastach regionu (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Chrzanów, Oświęcim, Niepołomice, Skawina, Andrychów). Nad programem pracowało ponad 1300 naukowców
z 55 różnych instytucji. Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowa – i naukowa – przygoda dla każdego.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie tym razem odkrywa tajemnice, a przede wszystkim ukazuje wyjątkowe możliwości Akademickiego Centrum Medialnego. Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych UPJPII zaprosił uczestników Nocy Naukowców m.in. do podglądnięcia tego, co wydarza się na styku rzeczywistości wirtualnej z rzeczywistością rozszerzoną, co wynika z takich połączeń? W jaki sposób wykorzystuje się w mediach nowoczesne technologie, ale i jakie warunki muszą być spełnione, by można mówić o dziennikarstwie profesjonalnym, a więc najprościej mówiąc – łączącym fachowość z etyką.
Na brak pomysłów, by pasjonatom nauki uatrakcyjnić tę Noc, tak pracownicy jak i studenci UPJPII nie mogą narzekać. Trwający obecnie remont budynków zmusił jednak większość z nich do przesunięcia w czasie realizację zamierzeń.
Inauguracja wydarzenia odbędzie się już tradycyjnie w kinie Kijów.Centrum. W trakcie oficjalnej części zostaną ogłoszone wyniki konkursu artystycznego Być jak naukowiec. Uroczystości towarzyszyć będzie widowisko WEHIKUŁ CZASU. O dzieciach, które zmieniły świat, a widzowie przeniosą się kilkadziesiąt lat wstecz, gdy dorastali znani polscy i małopolscy naukowcy: noblistka Maria Skłodowska-Curie czy Ignacy Łukasiewicz. Nie zabraknie też widowiskowych doświadczeń fizycznych i chemicznych, które przybliżą fascynującą pracę uczonych i niezwykłych świat nauki. Ale to dopiero początek atrakcji, które przygotowały m.in. małopolskie uczelnie i przedsiębiorstwa.
Najmłodszych zaprosimy do kuchni molekularnej (Instytut Nauk Geologicznych PAN Ośrodek Badawczy w Krakowie) i na ,,kanapę Fizyka’’ (Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN). Pokażemy im trzeci wymiar (Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Filia MultiCentrum)
i laboratorium Czterech Żywiołów (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie) Zaproponujemy również udział w Magnetycznej Bitwie (Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie) oraz egzamin na… Hogwarcie (Uniwersytet Jagielloński).
Trochę starszym rzucimy wyzwanie spadającego jajka (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
w Nowym Sączu) i matematyczno-informatycznego EscapeRoom’u (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie). Damy szansę zwiedzenia laboratorium Frankenstaina (Uniwersytet Jagielloński) i wydostania się z labiryntu wiedzy w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Skawinie. Będą oni mogli również spojrzeć na świat oczami naukowca w Centrum Technologicznym NOKIA i zobaczyć chemiczne węże, słonie i rekiny w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach
Dla młodzieży mamy warsztaty aktorskie, fotografii mody, a także projektowania biżuterii z metalu
w Krakowskiej Szkole Artystycznej w Krakowie (to absolwent tej szkoły – Rafał Zawierucha, zagra
w najnowszym filmie Quentina Tarantino). Zaprosimy ich również do poszukiwania życia poza Ziemią (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) oraz na warsztaty
z samoobrony w Państwowej Wyższe Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.
Dbającym o zdrowie proponujemy warsztaty panowania nad stresem (Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II), Kierunek zdrowie – jak się prawidłowo poruszać (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie) oraz sztukę wąchania i smakowania (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), a także warsztaty mydlane (Fundacja Klaster Life Science Kraków i Jagiellońskie Centrum Innowacji).
Dla fanów robotów mamy rysowanie i warcaby z robotem (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki), spotkanie z robotem humanoidalnym NAO (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie) i laboratorium mechatroniczne (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie).
Amatorów kulinarnych eksperymentów zapraszamy na lody z ciekłego azotu (Instytut Nauk Geologicznych PAN Ośrodek Badawczy w Krakowie), zielone koktajle (Fundacja Klaster Life Science Kraków i Jagiellońskie Centrum Innowacji) i na smaki dzieciństwa (Miejska Biblioteka Publicznaw Chrzanowie).
Miłośnikom nowych technologii proponujemy rewolucję przemysłową 4.0 (Valeo Autosystemy sp. z o.o.) i druk 4D w metalu (Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania) oraz nowoczesne metody symulacji komputerowych (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie), a dla pasjonatów historii przygotowaliśmy historię Ziemi i życia w pigułce (Uniwersytet Jagielloński) oraz konserwację tkanin zabytkowych (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). Opowiemy im również o faktach i mitach na temat piramid Egipskich (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie wraz z Fundacją im. Jana Szczepanika w Krakowie) oraz będą oni mogli sprawdzić, co „mówią” nam zabytki archeologiczne (Muzeum Archeologiczne w Krakowie).
Humanistom proponujemy Myślenie wizualne w praktyce (Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Andrychowie) i Zagadki społecznego poznania (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), a umysłom ścisłym odkrywanie własności liczb
z kalkulatorem graficznym (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Rtm. Witolda Pileckiego
w Oświęcimiu) i triki fizyki (Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN).
To tylko przykłady z bogatej oferty warsztatów, pokazów, eksperymentów, gier terenowych i widowisk.
Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowe wydarzenie, miejsce spotkań prawdziwych pasjonatów nauki. Organizowane od 2007 r. cieszy się coraz większą popularnością. Na przestrzeni lat zyskało miano jednej z największych inicjatyw popularnonaukowych w regionie, kraju, a nawet w Europie! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale na wybrane atrakcje obowiązuje wcześniejsza rejestracja (od 19.09.2018 r.).
Czekamy na Ciebie!
Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
szczegóły programu na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl
Pliki do pobrania
info_mnn2018.docx
73.41KB [ .docx ]
ulotka_konkurs_plastyczny.pdf
1.76MB [ .pdf ]