Konferencja naukowa zatytułowana
„Pensare la Rivelazione”
odbędzie się w środę 13 listopada 2024 r. w Auli Álvaro del Portillo na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie z udziałem Jeana-Luca Mariona, filozofa i profesora Académie Française i Accademii dei Lincei. Wydarzenie organizowane jest przez Wydział Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie we współpracy z Centrum ROR (Relational Ontology Research).
W konferencji weźmie udział ks. prof. dr hab. Robert Woźniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie głosząc wykład „Objawienie i dogmat w perspektywie fenomenologicznej”.
Głównym gościem konferencji będzie Jean-Luc Marion.
Jean-Luc Marion (ur. 1946) francuski filozof, emerytowany profesor paryskiej Sorbony i Uniwersytetu Chicago, gdzie był następcą Paula Ricoeura. Szef Katedry Wojtyłowskiej na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Członek Akademii Francuskiej. Laureat licznych nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Ratzingera. Założyciel francuskiej wersji Communio wraz z Hansem Ursem von Balthasarem. Marion jest historykiem idei specjalizującym się szczególnie w filozofii Kartezjusza. Najbardziej znany jest jednak jako oryginalny myśliciel, który łączy filozoficzny profesjonalizm z pasją do teologii. Marion uznawany jest za jednego z najwybitniejszych reprezentantów fenomenologii. W jej zakresie jego liczne prace przyczyniły się do wypracowania nowego spojrzenia na strukturę, zakres i istotę pracy fenomenologicznej. W tym względzie wspomnieć należy jego oryginalną i autorską propozycję „redukcji do daności”, fenomenologicznego zabiegu, który pozwala poznawczo dotrzeć nie tylko do przedmiotów, ale także odkryć ich najbardziej wewnętrzną naturę, określoną przez zdolność do dawania siebie. W przestrzeni teologii Marion najbardziej znany jest z opracowania fenomenologicznej koncepcji Objawienia. Francuski filozof uchodzi również za jednego z najbardziej znaczących apologetów chrześcijaństwa dzisiaj. |
Więcej informacji
Giornata di studi con Jean-Luc Marion su "Pensare la rivelazione", il 13 novembre (pusc.it)