Pielgrzymka pokoju na Ukrainę 25 IV – 4 V 2020

24.02.2020 Komunikaty

Pielgrzymka dla pokoju na Ukrainę

Aby osiągnąć pokój nie wystarczy inwestować w broń. Trzeba także inwestować w dialog i modlitwę.

W trakcie pielgrzymki na Ukrainę chcemy lepiej poznać ludzi tam żyjących, modlić się o pojednanie i pokój oraz budować mosty ku wspólnej przyszłości.

Ukraina to kraj o trudnej historii,naznaczony wieloma konfliktami. We Lwowie i w Kijowie relacje między Polakami i Ukraińcami, między rzymsko- i greko-katolikami, z prawosławnymi Chrześcijanami, z Rosjanami, Niemcami, Żydami będą tematami naszych spotkań i naszych modlitw. Spotkamy ludzi, którzy walczą o wolność i godność, i którzy szukają swojej ukraińskiej drogi. Chcemy się uczyć od siebie nawzajem i z Bożą pomocą przyczynić się do pokoju w Europie.

Odwiedzimy także Donbas, aby ludziom, którzy dzisiaj cierpią z powodu wojny, pokazać naszą bliskość.

Spotkamy się 75 lat po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej. Wiemy, że pokój nie jest czymś oczywistym, ale jest on naszym zadaniem.

Biskupi z Polski i Ukrainy uważają św. papieża Jana Pawła II za patrona polsko-ukraińskiego pojednania. W setną rocznicę jego urodzin niech będzie on także patronem naszej pielgrzymki.

Wstępny program (Stan 2020-02-19):

Sobota 25.04.2020 - Lwów

Przyjazd do Lwowa, zakwaterowanie w hotelu Sputnik.

Готель "Спутник"
Львів,вул.Княгині Ольги, 116

Wieczorem spotkanie i wprowadzenie.

Niedziela 26.04.2020 - Lwów

Msza św. w katedrze rzymsko-katolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Oprowadzenie po mieście cz. 1

Spotkanie z rzymsko-katolickim Arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim, muzeum Archidiecezjalne, kolacja w polskiej restauracji.

Poniedziałek 27.04.2020 - Lwów

(program przygotowany przez Greko-Katolicki Uniwersytet Lwowski, Myroslav Marynovych)

Oprowadzenie po mieście cz. 2

Wizyta na Uniwersytecie Greko-Katolickim

Spotkanie i wymiana na temat pojednania

Wtorek 28.04.2020 - Wołyń

Wyjazd autobusem do Wołynia

Modlitwa za ofiary rzezi oraz o pokój

Nocny pociąg do Kijowa

Środa 29.04.2020 - Kijów

Zakwaterowanie u oo. Dominikanów, 04119, Kijów, ul. Derevlianska 13 http://dominic.ua/pl/kontakty/

Oprowadzenie po mieście, z Muzeum ofiar Hołodomoru

Czwartek 30.04.2020 - Kijów

Miejsce pamięci Babi Jar

Muzeum Powstawania Narodu Ukraińskiego

Spotkanie i wymiana na temat kultury pamięci

Piątek 01.05.2020 - Kijów

Ławra Peczerska – prawosławny klasztor, siedziba zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Katedra Św. Zofii – modlitwa ekumeniczna o pokój z udziałem przedstawicieli Kościołów rzymskokatolickiego, grekokatolickiego i prawosławnego.

Wizyta w soborze św. Michała Archanioła na terenie którego znajduje się Akademia Duchowna Prawosławnego Kościoła Ukrainy.

wieczorem lot do Zaporoża, autobus do Mariupola, zakwaterowanie.

[ lub do Polski / albo w sobotę do Polski ]

Sobota 02.05.2020 - Donbas

wyjazd na Donbas do wiosek na linię frontu

Niedziela 03.05.2020 - Mariupol

Spotkanie z dyrektorem Caritas Mariupol

Msza św. w parafii rzymsko-katolickiej

Poniedziałek 04.05.2020

Powrót do domu (lot z Zaporoża do Kijowa)

Koszty:

Mamy być we Lwowie, na Wołyniu, w Kijowie i w Donbasie. Pielgrzymkę zaczynamy 25.04.(sobota) we Lwowie, a do Polski wracamy z Kijowa 4.05. (poniedziałek).

Całkowity koszt pielgrzymki max 3800 zł .

Przy zakończeniu pielgrzymki w Kijowie w piątek 1.05. (lub w sobotę 2.05.) będzie to o ok. 1300 zł mniej. W kalkulacji przyjęto średnie koszty przyjętych środków transportu.

Założenia organizacyjne: każdy sam kupuje bilety na podróż do Lwowa i powrotny z Kijowa.

Zainteresowanie, pytania i zgłoszenia prosimy skierować do

Bożena Rachalska BoRach@interia.pl (organizacja) lub
Ks. Manfred Deselaers manfred.deselaers@gmail.com (program)