Pielgrzymka UPJPII do Kalwarii Zebrzydowskiej 30 IX 2021 – relacja i zdjęcia

02.10.2021 Komunikaty

pielgrzymka_do_kalwarii_zebrzydowskiej_2021-09-30_-_1280x500.jpg

Pielgrzymka wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie do Kalwarii Zebrzydowskiej tradycyjnie poprzedziła zbliżającą się uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego 2021/2022 (16 X 2021).

W wykładzie „Święty Jan Paweł II Wielki – syn ziemi wadowickiej”, poprzedzającym Mszę św., dr hab. Tomasz Graff przywołał związki Jana Pawła II z regionem, z którego się wywodził, i który tak mocno naznaczył Jego życie, także w sferze duchowej. (…) Jego religijność wyrosła właśnie na gruncie miejscowej pobożności, była ugruntowana na żarliwości w umiłowaniu Chrystusa i Jego Matki Maryi, z tradycją pielgrzymek do Częstochowy, ale jeszcze częściej do Kalwarii Zebrzydowskiej, do Matki Bożej Kalwaryjskiej i dróżek, gdzie jak sam wyznał – zostawił swoje serce.

Mówiąc o dorastaniu w rodzinie, wielu dramatycznych przeżyciach związanych z utratą bliskich, wspominał ojca przyszłego papieża – Wspólnie jeździli na pielgrzymki do Częstochowy, wielokrotnie odwiedzali Kalwarię. To tutaj przez obrazem MB Kalwaryjskiej po stracie Emilii (żony) miał powiedzieć synom, że Matka Niebieska jest teraz także ich ziemską matką. To właśnie w tej scenie możemy się dopatrywać genezy papieskiego zawołania „Totus Tuus”. (…) Tę miłość do krainy dzieciństwa pielęgnował w swoim sercu do ostatnich dni życia, a wadowiczanie i mieszkańcy okolic, również Kalwarii, już na zawsze będą z dumą opowiadać swoim dzieciom i wnukom oraz pielgrzymom, że kiedyś tymi drogami, wśród tych gór i lasów, po tych dróżkach kalwaryjskich chodził urodzony w mieście nad Skawą Karol Wojtyła, Święty Jan Paweł II Wielki – syn ziemi wadowickiej.

Zebranych pielgrzymów przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium. Wspominając patrona dnia, św. Hieronima i jego pracę nad Biblią, życzył, by studenci i profesorowie, wzorem Świętego Patrona starali się znaleźć czas na osobiste spotkanie ze Słowem Bożym.

Homilię wygłosił ks. dr Jacek Soprych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Przypomniał słowa Jana Pawła II: Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi, On jeden wie, co nosi w sercu człowiek. Homiletyk mówił, że sekret człowieka nie tkwi w rzeczach i nie zależy od tego, co posiada, a wartość człowieka mierzy się jego sercem. Co jest powołaniem człowieka? Nie to przecież, by było nam wygodnie. Jeśli dziś tutaj jesteś, to znaczy, że wiesz, gdzie jest źródło – mówił – (…) Matka Najświętsza otuli nas swoim płaszczem. Skoro dziś tu jesteśmy, to czerpmy siłę i moc ze źródła, które tryska dla nas.

Ks. prof. Robert Tyrała, rektor UPJPII odmówił akt zawierzenia Matce Bożej Kalwaryjskiej, opierając modlitwę na słowach św. Jana Pawła II, które wypowiedział w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas ostatniej Eucharystii sprawowanej w Polsce 19 sierpnia 2002 roku.
Matko Najświętsza, Pani Kalwaryjska, wypraszaj także nam pracownikom, studentom i doktorantom Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, siły ciała i ducha, abyśmy wypełnili do końca naszą misję idźcie i nauczajcie, którą zlecił nam Zmartwychwstały. (…) Tobie oddajemy wszystkie owoce naszego życia i posługi myślenia oraz poszukiwania prawdy. Tobie zawierzamy losy naszego Uniwersytetu. Tobie polecamy nas samych. Tobie ufamy i Tobie wyznajemy za naszym świętym Patronem Janem Pawłem II: Totus Tuus, Maria! Totus Tuus.

Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa w krużgankach klasztoru, którą poprowadzili klerycy z afiliowanych do UPJPII seminariów duchownych.

Tekst zawierzenia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Matce Bożej Kalwaryjskiej oraz wykład dr. hab. Tomasza Graffa w załącznikach poniżej.

Zdjęcia UPJPII: kl. Michał Koźbiał SCJ, Marta Mastyło, Krzysztof Mleczko