Aktualności

Pierwsza w polskiej historiografii biografia Mikołaja Zebrzydowskiego autorstwa historyków UPJPII

08.01.2021 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Staraniem Wydawnictwa Księgarnia Akademicka ukazała się pierwsza w polskiej historiografii biografia Mikołaja Zebrzydowskiego - wojewody krakowskiego, marszałka wielkiego koronnego, założyciela Kalwarii Zebrzydowskiej i fundatora sanktuarium, a zarazem przywódcy niechlubnego rokoszu. Pozycja wydana została w 400. rocznicę jego śmierci Autorami monografii są pracownicy Instytutu Historii: dr hab. Tomasz Graff, dr Bartłomiej Wołyniec i s. dr Elżbieta Elena Wróbel CSFN. Książka ukazuje znanego magnata jako postać z krwi i kości: człowieka pobożnego, fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej, opiekuna zakonów, ale też dumnego rokoszanina, który rzucił wyzwanie majestatowi królewskiemu w okresie panowania Zygmunta III Wazy.

Mikołaj Zebrzydowski przyszedł na świat w 1553 r. - nie pochodził z zupełnie anonimowego rodu. Jego ojciec Florian był senatorem i zaufanym dowódcą Zygmunta Augusta. Z kolei linia wielkopolska Zebrzydowskich szczyciła się biskupem krakowskim Andrzejem Zebrzydowskim. Przedstawiciele obu tych linii - wielkopolskiej z Więcborka i małopolskiej piszącej się z Zebrzydowic - utrzymywali stałe kontakty i wzajemnie się wspierali - mówi dr hab. Tomasz Graff z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, współautor książki „Mikołaj Zebrzydowski 1553-1620. Szkic biograficzny”.

We wstępie do książki autorzy wskazali, że ukazuje ona najważniejsze etapy i wydarzenia w życiu Mikołaja Zebrzydowskiego. „Fundator klasztoru kalwaryjskiego i założyciel dzisiejszej Kalwarii Zebrzydowskiej jest z pewnością jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w galerii słynnych Polaków” – napisali.

fot.: Kalwaria Zebrzydowska

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano