Aktualności

Podpisanie porozumienia pomiędzy Województwem Małopolskim a uczelniami wyższymi w sprawie długofalowej współpracy 13 V 2021

13.05.2021 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

 

W podpisaniu porozumienia wzięło udział 14 małopolskich uczelni: Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie, Akademia Ignatianum w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie i Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

Podpisane porozumienie to inicjatywa Samorządu Województwa Małopolskiego. Na spotkaniu w Sali Siemiradzkiego Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach reprezentowane były wszystkie grupy, kluby działające na rzecz rozwoju naszego regionu.

Tym samym Województwo Małopolskie rozpoczęło długofalową współpracę z uczelniami wyższymi, co ma umożliwić wspólne działania na rzecz rozwoju gospodarczego Małopolski oraz ułatwić realizację innowacyjnych projektów i kluczowych przedsięwzięć.

Porozumienie zakłada wspólną realizację najważniejszych dla regionu i uczelni projektów. Wśród nich m.in. działania w obszarze organizacji forum gospodarczego w Krynicy-Zdroju, w tym powołanie Rady Naukowej z udziałem przedstawicieli uczelni wyższych. Dokument dotyczy również ścisłej współpracy w zakresie organizacji wolontariatu podczas III Igrzysk Europejskich w 2023 r.

– Nawiązanie tak szerokiej współpracy stworzy warunki do wymiany bezcennych doświadczeń organizacyjnych i metodycznych. Jestem przekonany, że wzmocnienie więzi między sferą nauki i gospodarki wyzwoli efekt synergii, który przełoży się na przyspieszenie rozwoju całego województwa, zarówno na polu gospodarczym, jak i edukacyjnym. Wspólne działania przy realizacji innowacyjnych projektów i przedsięwzięć wpisują się także w Strategię Rozwoju Województwa „Małopolska 2030” – podkreśla marszałek Witold Kozłowski.

Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego mówił podczas spotkania o wyjątkowości Małopolski właśnie ze względu na potencjał naukowy, który należy wykorzystywać. Apelował – żeby środowiska naukowe wzięły na siebie odpowiedzialność, żeby wypełniały posługę myślenia w naszym regionie.

Prof. Jacek Popiel, rektor UJ, wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, przewodniczący Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa mówił jak oczekiwane było ze strony szkół wyższych takie porozumienie z zamiarem wspólnego – razem z Województwem Małopolskim – działania. Mówił o nadziei związanej z szerszą formą współpracy niż działo się to do tej pory.

– Współpraca pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a uczelniami sprawi, że popatrzymy na Kraków i środowisko nie kategoriami naszego miasta, ale całej Małopolski. Problem rozwoju nauki, edukacji, kultury nie ma wymiaru jednostkowego. Będziemy patrzeć na nasz region jako pewną całość, która może wnieść do kultury nowe wartości – mówił prof. Jacek Popiel.

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, mówił o Krakowie jako sercu Polski, o znaczeniu środowiska naukowego w mieście, w którym powstał pierwszy uniwersytet, nasza Alma Mater – Uniwersytet Jagielloński.
– Kraków to serce historii, kultury, ale i serce nauki. Środowisko naukowe jest jednym z symboli tego miasta, tego regionu. Każda z naszych uczelni powstała z potrzeby chwili, z potrzeby społecznej – mówił rektor Jerzy Lis – nie wolno też zapominać o społecznej misji uniwersytetu. Uniwersytet bowiem służy społeczeństwu.

 

Gdy mowa o uniwersytecie, jego misji, o zadaniach stojących przed ludźmi nauki nie sposób nie myśleć tego dnia o wydarzeniach sprzed 40 lat, kiedy to na Placu św. Piotra w Rzymie podczas papieskiej audiencji padły strzały wymierzone w Ojca Świętego Jana Pawła II. Mimo, iż wiele lat upłynęło od zamachu, który wstrząsnął całym światem, te wspomnienia bardzo mocno utkwiły w pamięci wszystkich.

Dziś, gdy Kościół obchodzi święto Matki Bożej Fatimskiej dziękujemy dobremu Bogu i Maryi, którą Jan Paweł II otaczał wielką czcią i miłością, za uratowanie Mu życia.

Ojcu Świętemu bardzo zależało na powołaniu uczelni papieskiej w Krakowie, która wywodziła się z Wydziału Teologicznego UJ. Kilka miesięcy po zamachu na Placu św. Piotra papież powołał Papieską Akademię Teologiczną, przemianowaną w 2009 roku w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Rektor UPJPII, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała w tym szczególnym dniu akcentuje, że podpisanie tak ważnego porozumienia, w tak szczególnym dniu, pozwoli wykorzystać wielki potencjał intelektualny krakowskiego środowiska naukowego, a współpraca środowisk akademickich Małopolski z Województwem Małopolskim przyniesie oczekiwany rozwój całego naszego regionu.

 

Galeria zdjęć

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano