Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą II etapu budowy Kampusu Jana Pawła II 3 IV 2023

04.04.2023 Komunikaty

Wielce Szanowni i Drodzy
Pracownicy naukowi i administracji
Doktoranci i Studenci
Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie!

18. rocznica przejścia naszego patrona do Domu Ojca, dzisiaj już św. Jana Pawła II, dla naszej akademickiej wspólnoty na zawsze połączyła się z podpisaniem umowy z generalnym wykonawcą oraz rozpoczęciem II etapu budowy Kampusu Jana Pawła II przy Bibliotece UPJPII na os. Ruczaj, którego zwieńczeniem będzie nowoczesny budynek dydaktyczny.

Chcę więc poinformować Was wszystkich, że nasze marzenia spełniają się. Od początku mojej kadencji rektorskiej rozpoczęliśmy rozmowy z firmą architektoniczną Ingarden & Evy i powstał projekt budynku, przypominający wraz z budynkiem Biblioteki otwartą księgę. W ciągu ostatnich dwóch lat uzyskaliśmy wszystkie potrzebne pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy. Zadbaliśmy o środki na jej realizację.
W tych działaniach wspierają nas kompetentni pracownicy AGH jako „inwestor zastępczy”, co pozwala nam zagwarantować właściwą realizację inwestycji. W ostatnim czasie, w wyniku przetargu, wyłoniliśmy głównego wykonawcę, którym została Grupa NDI z Sopotu.

Niektórzy z Państwa z pewnością pamiętają odwiedziny w 2002 roku, w miejscu dopiero powstającej na os. Ruczaj Biblioteki, Ojca Świętego Jana Pawła II i jego słowa wówczas wypowiedziane: „Tu wam błogosławię na tym nowym miejscu”. Pewnym dopełnieniem tamtej chwili stało się pobłogosławienie placu budowy w dzień św. królowej Jadwigi 8 czerwca 2022 roku przez Wielkiego Kanclerza naszego Uniwersytetu abp. Marka Jędraszewskiego w obecności kard. Stanisława Dziwisza, przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz władz Małopolski i Krakowa.

Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by przez ten czas, od września 2020 roku, wszystko zostało doprowadzone do tego momentu, w którym jesteśmy dzisiaj. Dziękuję prorektorom, którzy na każdym etapie byli dla mnie wielką pomocą i wsparciem oraz byłemu księdzu kanclerzowi. Szczególne podziękowania składam ojcu kanclerzowi, który wraz z naszymi współpracownikami z AGH, biurem zamówień publicznych, prawnikami, panią kwestor, kancelarią rektora oraz pełnomocnikami ds. budowy, byli w tych miesiącach moimi najbliższymi współpracownikami, co doprowadziło do rozpoczęcia tego dzieła. Dziękuję wszystkim, którzy na różnym etapie przygotowań przyłożyli życzliwą rękę do naszego wspólnego przedsięwzięcia.

W nowym budynku przewidzianych zostało ponad 50 sal wykładowych z nowoczesną infrastrukturą, które posłużą także do spotkań i debat naukowych oraz dyskusji akademickich. Zaprojektowany obiekt dydaktyczny to budynek czterokondygnacyjny, z wielką aulą uniwersytecką, parkingiem podziemnym oraz akademicką stołówką. W budynku zastosowane zostały najnowsze rozwiązania architektoniczne o charakterze ekologicznym tzw. „inteligentnego budynku” z możliwością generowania energii ze słońca, infiltracji i retencji wody deszczowej, jak również stopy grzewczo-chłodzące oraz system „termopali”, który pozwoli zredukować w przyszłości koszty eksploatacyjne i wpisywać się w tzw. zielony ład. Zielona przestrzeń z pomnikiem Jana Pawła II między Biblioteką a budynkiem dydaktycznym będzie służyć do spotkań i odpoczynku dla studentów i pracowników.

Z przedstawionych planów wynika, że za rok cieszyć się będziemy surowym stanem budynku, a za dwa lata jego gotową wersją. Tak więc może się okazać, że nie tylko będzie to miało miejsce w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II, ale także będzie to dzieło dla uczczenia Roku Świętego 2025.

Pierwszy sprzęt budowlany wjedzie na plac inwestycji już w tym tygodniu. By ją zrealizować potrzeba wysiłku wielu ludzi, ale i naszej wspólnej determinacji. Proszę więc o takie spojrzenie na to przedsięwzięcie, jako dzieło całej naszej społeczności akademickiej, proszę o życzliwość i zrozumienie, ale nade wszystko proszę wszystkich Państwa o żarliwą modlitwę przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, aby to nasze wspólne dzieło, mogło w niedalekiej przyszłości służyć nam i przyszłym pokoleniom, naszej Ojczyźnie i Kościołowi. Niech tworząca się w tym miejscu historia, opiera się na fundamentach chrześcijańskich wartości.

Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam, zapewniając o modlitewnej pamięci podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej.

ks. prof. dr hab. Robert Tyrała
Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II