Aktualności

Pokaz filmu "Metropolis" 19 III 2015

02.03.2015 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zachęca do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym, objętym przez siebie patronatem honorowym. 19 marca br. o godz. 19.00 w sali audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE odbędzie się pokaz filmu Metropolis z muzyką Abla Korzeniowskiego graną na żywo przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej z udziałem Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej pod dyrekcją Andrzeja Korzeniowskiego.

Film "Metropolis" z 1927 r., Fritza Langa, to arcydzieło zaliczane do klasyki kina niemego. Ten jeden z najbardziej znanych niemieckich filmów z tamtego okresu. Jest także pierwszym obrazem, jaki wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Scenariusz powstał przy współpracy reżysera z Theą von Harbou. Bezpośrednią inspiracją do nakręcenia filmu miała być podróż do Nowego Jorku. Monumentalne dzieło opowiada historię miasta przyszłości, w którym rządzi wąska i uprzywilejowana kasta rozumu, a robotnicy utrzymujący miasto przy życiu mieszkają w podziemnych osiedlach. reklama Film odtworzony zostanie w cyfrowo odrestaurowanej wersji, uzupełnionej o sceny pomijane niekiedy we wcześniejszych kopiach, z czasem emisji 147 minut. W 2004 roku Abel Korzeniowski skomponował muzykę do filmu Metropolis, uznawaną za najważniejsze i najpoważniejsze dzieło tego artysty. Precyzyjnie zsynchronizowane z obrazem kompozycja, została po raz pierwszy zaprezentowana w Cieszynie, podczas prapremiery na festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2004 roku.
 
Socjologicznym i ekologicznym komentarzem do filmu "Metropolis" będzie wystawa Kobieta w Metropolis. Człowiek i technologia (dostępna od 8 do 22 marca 2015 r., w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) oraz segment Konferencji Świat dla Kobiet, czy Kobiety dla świata (08 marca 2015 r., Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach). Zarówno projekt artystyczny jak i wydarzenia towarzyszące mają za zadanie zwrócić uwagę na problemy degradacji środowiska w dobie gwałtownego rozwoju techniki. Stawiają pytanie, czy w takim kierunku zmierza świat, czy jedno jest podporządkowane drugiemu? 
 
Bilety w cenie od 50 do 150 zł będzie można kupić za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz czterech punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).
 
Zapraszamy!

 

Galeria zdjęć

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano