Pokaz pamiątek poświęconych korporacjom studenckim w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

08.10.2018 Komunikaty

Od poniedziałku 8 października br. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius zaprasza na pokaz pamiątek ze zbiorów Muzeum, poświęcony korporacjom studenckim. Obok eksponatów można zapoznać się z zarysem dziejów krakowskiego środowiska korporacyjnego, które to organizacje były w okresie międzywojennym, jak i wcześniej ważną częścią polskiego życia akademickiego. Angażowali się w różnego rodzaju działalność związaną z uczelnią - samokształceniową, ideowo - wychowawczą w duchu narodowym i patriotycznym.

Pośród eksponatów znajdują się insygnia (bandy, sztandary, czapki, itd.) krakowskich korporacji akademickich. Poza opisem poszczególnych zachowanych zabytków, ukazano zarys dziejów krakowskiego środowiska korporacyjnego. Ponadto, w związku z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, wskazano na wkład konwentów korporacyjnych w walkę i pracę na rzecz wolności Ojczyzny, która była i jest dla korporantów bezcennym skarbem przynależnym do pokoleń przeszłych, obecnych i tych, które nastąpią. /z zaproszenia na wystawę/

Obiekty zlokalizowane w Auli Jagiellońskiej będzie można oglądać do 24 listopada br. w godzinach otwarcia Muzeum i na podstawie biletu na ekspozycję stałą.

Wystawę zorganizowała we współpracy z Muzeum UJ Korporacja Akademicka Akropolia Cracoviensis, kontynuująca tradycję przedwojennej Akropolii. Wernisaż odbył się podczas Komerszu Polskiego, cyklicznego zjazdu polskich korporacji akademickich. Była to jedenasta "niepodległościowa" edycja.

Zapraszamy do zapoznania się z historią polskich korporacji akademickich wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza studentów krakowskich szkół wyższych!