Porozumienie o współpracy UPJPII z Uniwersytetem w Bresci 26 III 2023

31.03.2023 Komunikaty

22–26 marca 2023 roku przybyła do Krakowa i do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pani profesor Chiara Minelli, prof. prawa kanonicznego, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Prawa Uniwersytetu w Bresci. Jest ona również pierwszą w historii osobą świecką na stanowisku przewodniczącego międzynarodowego stowarzyszenia prawników kanonistów Consociatio Internationalis Studio Iuris Canonici Promovendo, które zrzesza członków pochodzących ze wszystkich stron świata i realizuje programy naukowo-badawcze, dydaktyczne, a także inne działania wspierające dialog pomiędzy prawem świeckim a kościelnym, wsparcie relacji państwo–Kościół, promocję szeroko pojętej kultury prawnej.

Celem spotkania było realizowanie współpracy naukowej z Wydziałem Prawa Kanonicznego oraz odnowienie porozumienia bilateralnego, które UPJPII podpisał z tym państwowym, włoskim uniwersytetem w 2017 roku, a które zakończyło się w 2022 roku. Choć Università degli Studi di Brescia jest większą od UPJPII placówką naukowo-dydaktyczną (posiada wydziały: ekonomii i zarządzania, medycyny, zdrowia publicznego, prawa, architektury, inżynierii, matematyki i informatyki), to samo miasto jest porównywalne do Krakowa pod względem liczby ludności, położenia (bliskość gór), wpisania na liście UNESCO. Stąd pomysł środowiska naukowego obu miejsc, aby podjąć i rozwijać współpracę we wszystkich obszarach badawczo rozwojowych i administrowania szkolnictwem wyższym.

Pani profesor przyjechała do Krakowa z wykładami dla studentów i doktorantów prawa kanonicznego, oraz z profesorskim wykładem dla kolegów kanonistów Wydziału Prawa Kanonicznego. Zwiedziła Wadowice, muzeum w Auschwitz oraz Jasną Górę. Zachwyciła ją kopalnia soli w Wieliczce i Wawel.

25 marca 2023 roku w budynku Biblioteki Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bobrzyńskiego odbyło się spotkanie robocze z udziałem pani profesor, dr Aleksandry Brzemia-Bonarek z Wydziału Prawa Kanonicznego UPJPII oraz z uczelnianymi koordynatorami programów Erasmus i współpracy międzynarodowej w celu praktycznego omówienia realnych możliwości współpracy między uczelniami.

W sobotę 26 marca, w rektoracie UPJPII pani profesor odbyła spotkanie z JM ks. prof. dr. hab. Robertem Tyrałą, podczas którego – jako emisariusz rektora Uniwersytetu w Bresci – przedstawiła dokument będący potwierdzeniem kontynuacji istniejącej już umowy bilateralnej. Dokument ten został również podpisany przez rektora UPJPII.

umowa_upjpii_-_uniwersytet_w_bresci-2000.jpg