Aktualności

Portal "Sakralne Dziedzictwo Małopolski" utworzą historycy sztuki i historycy UPJPII

10.01.2017 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Zabytkowe kościoły i klasztory wraz z ich wyposażeniem, kaplice, pomniki nagrobne i inne dzieła sztuki sakralnej będzie można podziwiać klikając myszką, a stanie się to możliwe dzięki projektowi „Sakralne Dziedzictwo Małopolski”, który zrealizuje Uniwersytet Papieski Jana Pawła II przy wsparciu z funduszy europejskich.

Projekt zakłada stworzenie portalu prezentującego sakralne dziedzictwo Małopolski. Znajdzie się tam łącznie 3319 w pełni zdigitalizowanych dzieł sztuki ze 168 obiektów sakralnych naszego regionu. Koszt całego zadania szacowany jest na blisko 4,7 mln zł. Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020 to prawie 4 mln zł. Portal ma być gotowy w październiku 2019 roku.

Stosowną umowę podpisali wicemarszałek województwa małopolskiego dr Stanisław Sorys oraz ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

O projekcie, którego jest koordynatorem, mówi dr Józef Skrabski, historyk sztuki UPJPII: To ochrona i prezentacja sakralnego dziedzictwa Małopolski w jego kontekście historycznym, społecznym i historyczno-artystycznym, udostępnienie w domenie publicznej ogromnej ilości dokumentów archiwalnych z trzech krakowskich archiwów: Krakowskiej Kapituły Katedralnej, Kurii Metropolitalnej i Archiwum Archidiecezji Lwowskiej pozostającego w depozycie Uniwersytetu Papieskiego. Digitalizacja przyczyni się do ochrony substancji materialnej dokumentów, ale i umożliwi korzystanie z nich szerokiemu gronu humanistów, naukowców, uczniów szkół krakowskich i polskich uczelni. W ramach projektu zaprezentowane zostaną dzieła sztuki o unikatowej wartości, rzadko kiedy prezentowane szerokiemu gronu odbiorców, w ich wzajemnych relacjach ikonograficznych, historycznychi duchowych. Opracowanie ich przez specjalistów (historyków, historyków sztuki) gwarantuje najwyższy poziom naukowy, ale i walor popularnonaukowy. W ramach portalu prezentowane będą zabytki sakralne w poszczególnych miejscowościach (168), sylwetki włodarzy poszczególnych parafii, fundatorów, biogramy artystów i rzemieślników, a przede wszystkim udostępniane małopolskie dzieła sztuki (3319). Planowany portal będzie swoistym wirtualnym muzeum sztuki sakralnej, pozwalającym na tworzenie wirtualnych ścieżek tematycznych, a aplikacja na urządzenia mobilne doskonałym, rzetelnym pod względem naukowym, wsparciem dla turystów odwiedzających Małopolskę.

 

Relacja z podpisania umowy w Kronice Krakowskiej TVP3, 9.01.2017r., godz. 18.30

 

 

Galeria zdjęć

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano