Aktualności

Posiedzenie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa 26 II 2024

27.02.2024 Komunikaty

kolegium_rektorow_szkol_wyzszych_krakowa_26_ii_2024-1280.jpg

 

W poniedziałek 26 lutego 2024 r w siedzibie rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, mieszczącym się w Domu Długosza, odbyło się posiedzenie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Miało ono szczególny charakter z uwagi na pożegnanie i podziękowanie złożone przez rektorów prezydentowi Krakowa prof. Jackowi Majchrowskiemu za lata „fantastycznej” współpracy z uczelniami, jak podsumował ją przewodniczący Kolegium prof. Jacek Popiel, rektor UJ, przekazując Prezydentowi kopię XVI-wiecznego „Kodeksu Baltazara Behema” w geście uznania dla wysiłków na rzecz rozwoju edukacji oraz wspierania misji krakowskich uczelni. Dar to piękna kopia jednego z najcenniejszych polskich zabytków rękopiśmiennych, który zawiera odpisy przywilejów i statutów m. Krakowa, roty przysiąg i ustawy cechów krakowskich, a podarowany został przez Behema radzie miejskiej Krakowa w roku 1505. Oryginał jest pieczołowicie przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej.

Prof. Popiel nadmienił, że prof. Jacek Majchrowski, „o czym może nie wszyscy wiedzą, jest wybitnym znawcą II Rzeczypospolitej, dokumentującym jej historię, a książki, które pisał dla osób, które zajmują się tym tematem są czymś fundamentalnym i chciałbym, żeby o tym nie zapominać, pamiętając jedynie o czasie prezydentury Pana Profesora” – mówił przewodniczący Kolegium Rektorów. Przypomniał, że dobrze wspomina tę współpracę począwszy od 1996 roku, gdy zetknęły się ich drogi – rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i wojewody krakowskiego, które to stanowisko piastował wówczas prof. Majchrowski. Prof. Popiel dziękował za wszystko, co udawało się wspólnie wypracowywać dzięki otwartości pana Prezydenta na kwestie związane z nauką i edukacją.

„Jesteśmy wdzięczni za świat kultury jaki wprowadził Pan Prezydent do Krakowa jako urzędu, jako uczestnik nieskończonej ilości różnych uroczystości o charakterze samorządowym, rządowym, kulturalnym, artystycznym. Zawsze miałem przekonanie, że mamy człowieka, który jest godnym gospodarzem tego historycznego miejsca” – mówił prof. Popiel.

Gościem Uniwersytetu Papieskiego był także, obecny na posiedzeniu rektorów, wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar, który władze krakowskich uczelni zapewnił o chęci współpracy.

Następnie Strategię Rozwoju Krakowa przedstawił zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju Jerzy Muzyk. Budzi ona duże zainteresowanie wśród środowiska akademickiego, w związku z tym stanowiła istotny punkt porządku obrad, podkreślając związek pomiędzy działaniami miasta a jego instytucjami edukacyjnymi.

Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała zaprosił do udziału w obchodach 650. rocznicy urodzin świętej Jadwigi Królowej, które odbywać się będą w dniach 6–8 czerwca 2024 r. Będzie to wyjątkowa okazja do uczczenia dziedzictwa i wartości, które święta Królowa wniosła dla Krakowa i całej Polski. To jej, królowi Polski, zawdzięczamy powstanie w 1397 r. Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim (od niego wywodzi się Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), a jak zaakcentował prof. Popiel „dopiero od powołania Wydziału Teologicznego możemy mówić o środowisku akademickim Krakowa”.

Podczas dyskusji na temat nadchodzących wydarzeń omówiono XIX edycję Dni Jana Pawła II, zaplanowanych na listopad 2024 roku, Festiwal Nauki i Sztuki oraz tegoroczne Juwenalia Krakowskie.

Spotkanie stanowiło doskonałą platformę do wymiany poglądów i planów na przyszłość, a także do budowania jeszcze silniejszych więzi pomiędzy uczelniami Krakowa, bo że one są, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Podkreślił to w krótkim wywiadzie rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. inż. Jerzy Lis: „Naprawdę czujemy związek, więź z wami, z Uniwersytetem Papieskim i pozostałymi uczelniami, choć teoretycznie są to tak bardzo różne obszary działania. Dużo nas jednak łączy – solidarność, przyjaźń, zrozumienie i myślę, że to odczuwamy na każdym kroku, także na tym dzisiejszym spotkaniu naszego Kolegium, które jest pewnym kuriozum w środowisku polskim, bo takich rad, tak blisko współpracujących rektorów nie ma za dużo. Potem z tego wyłaniają się takie czy inne nasze decyzje, wspólne zaangażowanie w różne działania. Akademię Górniczo-Hutniczą łączy ponadto z Uniwersytetem Papieskim święty Jan Paweł II, który jest doktorem honoris causa naszej uczelni i zawsze był takim elementem łączącym różne uczelnie”.

Rektor J. Lis zaakcentował, że niezwykle ważne jest to, iż krakowskie uczelnie, ich władze, łączy więź duchowa i nie będzie przesadą, gdy nazwie się to przyjaźnią. A to bardzo ważne w czasach obfitujących w trudne wyzwania. „Te nasze wspólne działania polegają także na wymianie informacji – mówił rektor Jerzy Lis – na wspólnym budowaniu opinii krakowskich w tym trudnym okresie, gdzie mamy zmiany rządu, zmiany polityki, gdzie dużo się dzieje w sferze emocjonalnej. To jest bardzo ważne, że mamy jedno zdanie, chociaż czasami nasze interesy mogą i muszą być różne. Daliśmy się poznać jako jedno środowisko w czasie pandemii, w czasie wojny z Ukrainą, podczas pomocy Ukrainie, tego wszystkiego nie mówi się na co dzień, ale to się czuje i to jest najważniejsze. Ta więź duchowa też jest ważna. Często dzwonimy do siebie, wymieniamy się informacjami, niekoniecznie zawodowymi. I to buduje to środowisko akademickie Krakowa, które ma już tyle lat – od świętej Jadwigi” –  podkreślił rektor AGH.

Spotkanie rektorów na Uniwersytecie Papieskim pozostawiło przekonanie, że współpraca pomiędzy krakowskimi uczelniami będzie jeszcze bardziej owocna, a pomiędzy nimi a władzami miasta kontynuowana, przynosząc dalsze korzyści dla rozwoju społeczności akademickich oraz dla mieszkańców Krakowa.

 


Aktualizacja 29 II 2024

Przewodniczący Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa prof. dr hab. Jacek Popiel skierował do rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podziękowanie za organizację spotkania.


 

Galeria

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano