"Powróćmy do marzeń" - debata poświęcona książce papieża Franciszka 17 XII 2020

16.12.2020 Konferencje, sesje

Powróćmy do marzeń. 84. urodziny papieża Franciszka” - debata z udziałem dr Pauliny Guzik i ks. prof. Damiana Wąska

„Z kryzysu nie wychodzi się takim samym” - pisze Papież Franciszek w swojej najnowszej książce Powróćmy do marzeń. Droga ku lepszej przyszłości”. W kontekście naszej współczesności nazwać ją możemy wyjątkowymi rekolekcjami. To właśnie ta publikacja oraz zbliżające się 84. urodziny Ojca Świętego staną się przedmiotem czwartkowej debaty, prowadzonej przez studentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Podczas spotkania wiedzy dostarczą nam uznani eksperci. Jednym z gości zbliżającej się rozmowy będzie: dr Paulina Guzik, dziennikarka, wykładowca akademicki UPJPII, która przełożyła wyżej wymienioną publikację, autorstwa Austena Ivereigha i Papieża Franciszka, na język polski. Drugim z rozmówców będzie ks. prof. Damian Wąsek, teolog, autor licznych artykułów naukowych i publicystycznych, zajmujący się analizą nauczania Papieża Franciszka. Debatę moderować będą studenci II roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

W temacie zbliżającej się rozmowy, jak i w dacie jej przeprowadzenia, nie ma przypadku - 17 grudnia, dwa dni po polskiej premierze książki, Ojciec Święty obchodzić będzie swoje 84. urodziny. Publikacja Powróćmy do marzeń. Droga ku lepszej przyszłości”, wokół której będzie się toczyć debata, jest efektem współpracy brytyjskiego dziennikarza, Austena Ivereigha z Papieżem Franciszkiem. Ich wielogodzinne rozmowy i rozważania na tematy duchowe, egzystencjalne, tak bliskie człowiekowi zwłaszcza w pandemicznym czasie, zaowocowały tą niezwykłą publikacją.

Odchodzący już powoli do przeszłości rok 2020 był na przestrzeni dziejów szczególny. Niespodziewanie przyszło zetknąć się nam z głębokim i globalnym kryzysem, jakim jest pandemia koronawirusa. Zdefiniowała nasze dotychczasowe życie, naznaczyła codzienną rzeczywistość każdego z nas i przyniosła za sobą konsekwencje, odczuwane po dziś dzień. Otoczeni pandemiczną niepewnością, możemy zatracać się w poczuciu zagubienia, jednak wciąż próbujemy sprostać przeciwnościom. Jednocześnie zadajemy sobie tak ważne, w aspekcie naszej przyszłości, pytanie: w jakim świecie przyjdzie nam żyć, kiedy jego realiami nie będzie już rządził wirus?

W tym czasie, w którym możemy czuć się wystawionymi na próbę, potrzebna jest nam nadzieja, z którą przebrniemy przez dobę kryzysu. Odnajdziemy ją w nauce Papieża Franciszka, zamkniętej w trzyczęściowych rozważaniach najnowszej publikacji. Między innymi jej temat poruszą także goście czwartkowej debaty. Zastanowią się również nad obrazem postpandemicznego świata i rzeczywistością, jaka wyłoni się, kiedy przebrniemy już przez kryzys pandemii, a o której przeczytać można w książce “Powróćmy do marzeń”.

Wszystkie szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/events/682692292439646. Zapraszamy do udziału!