Pożegnanie Kardynała Mariana Jaworskiego - JM Rektor UPJPII, ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII

11.09.2020 Komunikaty

Żegnamy pierwszego naszego Rektora

Gdy w pierwszą sobotę miesiąca (5 IX 2020 roku) późnym wieczorem dotarła do nas wszystkich informacja, że odszedł do Pana kard. prof. dr hab. Marian Franciszek Jaworski, uświadomiłem sobie, że właśnie kończy się jakaś epoka dla naszej uczelni. Odchodzi do wieczności jej pierwszy rektor.

To właśnie On wraz z kard. Karolem Wojtyłą doprowadził do zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską ciągłości istnienia Wydziału Teologicznego w Krakowie od czasów św. Jadwigi Królowej i Wydział ten zyskał tytuł papieski. Ks. prof. Jaworski został też wówczas jego dziekanem w latach 1974-1982. Z całą pewnością miał wielki udział w powstaniu Wydziału Filozofii w 1976 roku. Gdy w 1981 roku papież Jan Paweł II powołał do istnienia Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie, został naszym pierwszym rektorem i pełnił tę funkcję w latach 1982-1988. Był w tym czasie (1983-1988) członkiem Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.

Co ważne - dla całego kościelnego środowiska naukowego w Polsce - był od 1967 roku członkiem Podkomisji ds. Studiów przy Konferencji Episkopatu Polski, a od 1970 roku sekretarzem Komisji ds. Nauki Katolickiej i w końcu w latach 1973–1989 sekretarzem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. To właśnie na ten czas przypadły uznania stopni i tytułów naukowych dla uczelni kościelnych.

Był członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie. A na naszej uczelni w latach 1990-2009 przewodniczącym Rady Fundacji im. Królowej Jadwigi dla Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 2006 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie za zasługi na polu nauki i obrony wiary oraz łączenia fides et ratio.

Dziękujemy naszemu zmarłemu rektorowi za fundamenty dla Uniwersytetu Papieskiego, te duchowe i te materialne. Na nich właśnie my możemy dzisiaj budować jej nowe plany i kształtować uczelnię wedle ewangelicznych perspektyw. Naukowa droga ks. Kardynała - poszukiwania Boga - zawsze prowadziła do znalezienia potrzebującego człowieka. Dziękujemy za tę lekcję wiary i mądrego poszukiwania prawdy. Jestem przekonany, że teraz znów w gronie swoich przyjaciół - jakże i nam bliskich: Janem Pawłem II i kard. Franciszkiem Macharskim - zmarły kalwaryjski kardynał i nasz pierwszy rektor będzie przed Bogiem za nami orędować.

Eminencjo, Księże Kardynale nasz Rektorze, twoje motto dla mnie żyć to Chrystus było streszczeniem tego, czym i jak żyłeś tu na ziemi. Teraz wpatrując się już - jak ufamy - w Najpiękniejsze Oblicze Boga, odpoczywaj w pokoju po trudzie wędrówki wiary i wstawiaj się za Twoim Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II.

ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII

rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II