Pożegnanie o. Hieronima Fokcińskiego

02.08.2018 Komunikaty

Z dużym smutkiem informujemy, że 30 lipca w Rzymie, w wieku 81 lat, odszedł do Pana
o. Hieronim Fokciński. Przez prawie 50 lat kierował  Papieskim Instytutem Studiów Kościelnych. Zmarł w 64. roku powołania zakonnego i w 55. kapłaństwa.

O. Fokciński był jezuitą. Po studiach przygotowujących do kapłaństwa podjął studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zgłębiał wiedzę z zakresu języków klasycznych i historii. Następnie wyjechał do Rzymu, gdzie na Uniwersytecie Gregoriańskim kontynuował studia z zakresu historii Kościoła. Oprócz kierowania Instytutem Studiów Kościelnych był także wieloletnim pracownikiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
W ciągu prawie 20 lat pracy przygotował materiał dowodowy, który przyczynił się do ogłoszenia ok. 40 beatyfikacji i kanonizacji. Autor ponad 200 publikacji.

W 2009 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o historii Kościoła w Polsce, za popularyzowanie polskiej kultury oraz za działalność na rzecz społeczności polskiej we Włoszech.

11 czerwca 2013 r. ojciec Hieronim Fokciński uhonorowany został tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

„Człowiek bezgranicznie oddany swej pracy, życzliwy ludziom, zawsze z uśmiechem pomagający badaczom, którzy przybywali do Instytutu” - tak zmarłego wspomina o. Robert Danieluk, historyk pracujący w archiwum Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego.

Msza św. pogrzebowa zmarłego śp. o. Hieronima Fokcińskiego zostanie odprawiona w kaplicy św. Franciszka Borgiasza w Kurii Generalnej TJ w Rzymie (Borgo S. Spirito 4),
w piątek – 3 sierpnia br. o godz. 9:30. Następnie ciało Zmarłego zostanie złożone do grobowca oo. Jezuitów na Cmentarzu Campo Verano.

Polecajmy śp. ojca Hieronima Miłosiernemu Bogu i pamiętajmy również w modlitwie o jego Bliskich.