Pożegnanie śp. ks. dr. hab. Janusza Mączki SDB, prof. UPJPII, dziekana Wydziału Filozoficznego w latach 2009–2016 31 V, 1 VI 2024

01.06.2024 Pożegnania

ks_janusz_maczka_-_msza_pogrzebowa_krakow_31_v_2024-1280.jpg

31 maja 2024 r. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie żegnał śp. ks. dr. hab. Janusza Mączkę SDB, prof. UPJPII, dziekana Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w latach 2009–2016, wieloletniego kierownika Katedry Filozofii Przyrody, w ostatnich latach kierownika dyscypliny filozofia. Ksiądz Profesor zmarł w Krakowie, w 65 roku życia, 42 roku ślubów zakonnych i 35 roku kapłaństwa.

Dziekan Wydziału Filozoficznego UPJPII, ks. prof. Jarosław Jagiełło, z wielkim żalem żegnając Księdza Profesora Mączkę, mówił podczas homilii w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Krakowie:

„To właśnie filozofii poświęcił całe swoje akademickie życie. Był uczonym o dużym formacie duchowym. Należał niewątpliwie do najznakomitszych polskich filozofów przyrody. Piastował zaszczytne urzędy i funkcje w znaczących organizacjach naukowych. Odnotujmy przynajmniej trzy: Polskie Towarzystwo Filozoficzne, w szczególności Sekcja Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych, dalej Komitet Nauk Filozoficznych Polskiej Akademii Nauk i ufundowane przez Księdza Profesora Michała Hellera Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.

(...) Ks. Profesor Janusz Mączka był oryginalny w swoim myśleniu i zaangażowaniu, był pełen pomysłów i energii, które wplatał w swoją życzliwość do człowieka i delikatne poczucie humoru myśliwego, nieustannie ożywiające środowisko, w którym żył. A w swoim komputerze, jak mi wiadomo, zostawił to, co najważniejsze w jego rozwoju naukowym: finał swojego pisarstwa. Ta spuścizna, afiliowana do Uniwersytetu, nie może zaginąć, nie może nie być opublikowana.

Kochany Januszu, dziękujemy Ci za całe Twoje życie. Dziękujemy Ci za dzieła Twojej mądrości, za Twoją dobroć, szlachetność, życzliwość, roztropność i za szacunek, jaki okazywałaś każdemu – bez wyjątku – człowiekowi. Dziękujemy za Twoje jakże głębokie myślenie religijne, dziękujemy Ci za Twoją sprawiedliwość. A miłosiernemu Bogu dziękujemy za Ciebie, za Twoje życie i prosimy Boga w godzinie Eucharystii, aby na wieki zachował Cię w swojej miłości". [PEŁNY TEKST KAZANIA]

Uroczystości pogrzebowe ks. prof. Janusza Mączki odbyły się 1 czerwca br. w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Zagnańsku, po czym nastapiło odprowadzenie Zmarłego na cmentarz parafialny.

Listy kondolencyjne przesłali:

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prof. Janusza Mączki w Krakowie 31 V 2024

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prof. Janusza Mączki w Zagnańsku 1 VI 2024 (fot. kl. Dariusz Kopczyński SDB)