Pracownicy, przyjaciele Hospicjum dla Dzieci oraz przedstawiciele Wydz. Filozoficznego UPJPII uczcili pamięć ks. prof. Józefa Tischnera w Łopusznej

25.06.2021 Komunikaty

Zawsze fascynują nas ludzie, którzy nie dzielą innych ze sobą, lecz przede wszystkich łączą, „aby byli jedno”. Do takich niewątpliwie należał ks. Józef Tischner, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej i dziekan jej Wydziału Filozoficznego. Potrafił budować mosty zarówno między ludźmi, jak i między różnymi instytucjami. Jemu należy zawdzięczać nie tylko powstanie Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera, lecz również związanie Hospicjum z Wydziałem Filozoficznym UPJPII. W dniu 19 czerwca, jak każdego roku, kilka dni przed 21. rocznicą śmierci ks. prof. Józefa Tischnera (zm. 28.06.2000), w ukochanej przez niego miejscowości, w Łopusznej koło Nowego Targu, odbyło się spotkanie pracowników, wolontariuszy oraz przyjaciół Hospicjum z przedstawicielami Wydziału Filozoficznego UPJPII. Wszyscy zgromadzili się przy grobie ks. Józefa Tischnera.

W tym roku spotkanie, podobnie jak rok temu, miało nieco inny niż zazwyczaj charakter, ponieważ z powodu wciąż trwającej pandemii zabrakło na nim podopiecznych Hospicjum oraz ich rodzin.

O godz. 11.30, pod przewodnictwem ks. Kazimierza Foltyna, proboszcza łopuśniańskiej parafii oraz ks. prof. Jarosława Jagiełły, dziekana Wydziału Filozoficznego UPJPII, wszyscy zgromadzeni modlili się przy grobie ks. Józefa Tischnera, zostały też złożone kwiaty oraz zapalone znicze.

O godz. 12, w przepięknym drewnianym kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Łopusznej, rozpoczęła się Msza św. w intencji śp. ks. Józefa Tischnera oraz za całą społeczność Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci. Mszy św. przewodniczył ks. prof. Jarosław Jagiełło, kierownik Katedry Metafizyki i Filozofii Człowieka, zarazem dziekan Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jest on godnym następcą ks. Tischnera, Jego uczniem oraz kontynuatorem Jego myśli filozoficznej, a także członkiem Rady Patronackiej Hospicjum. Podczas Mszy św. wygłosił piękne kazanie o DOBRU, które nam wszystkim świeci, abyśmy umieli w życiu rozpoznawać prawdziwe wartości i żyć według nich. Dla pracowników i wolontariuszy Hospicjum było to słowo wsparcia i nadziei w codziennej trosce o ciężko chore dzieci. Wespół z ks. Jagiełłą Mszę św. koncelebrowali także ks. Józef Habina, kapelan Hospicjum oraz ks. proboszcz Kazimierz Foltyn.

O muzyczną oprawę modlitwy nad grobem ks. Tischnera oraz podczas Mszy św. zadbał zespół Młodzi Łopuśnianie pod przewodnictwem pani Józefy Kuchtowej, jak zawsze niezawodnej w przygotowywaniu tego typu wydarzeń.

Po uroczystościach religijnych uczestnicy ugoszczeni zostali pysznym obiadem i deserem w stylu włoskim w Nowym Targu, a rozmowy przy stole wydawały się nie mieć końca.

Emilia Tyralewska