Premiera książki dr Pauliny Guzik i Cecilii O’Reilly: "WYD 2016 - The Largest European Event of the 21st Century." 11 IV 2018

10.04.2018 Konferencje, sesje

WYD 2016 - The Largest European Event of the 21st Century – premiera książki

Niecały rok przed ŚDM 2019 w Panamie i 1,5 roku po wielkim święcie młodości w Krakowie odbędzie się uroczysta premiera książki dr Pauliny Guzik i Cecilii O’Reilly: WYD 2016 - The Largest European Event of the 21st Century. Prezentacja książki odbędzie się w środę, 11 kwietnia o godz. 10 w kawiarni Sheep and Dragon przy ul. Straszewskiego w Krakowie.

Dr Paulina Guzik, adiunkt Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WNS i Cecilia O’Reilly, dyrektor kontentu w Amerykańskiej katolickiej organizacji medilanej CAST razem pracowały w Międzynarodowym Biurze Prasowym Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016. W swojej książce zbierają i analizują wiedzę nabytą podczas wydarzenia, w tworzeniu którego Uniwersytet Papieski Jana Pawła II odegrał ogromną rolę.

„Chcemy przekazać naszą wiedzę dalej, do Panamy i kolejnych miast-organizatorów” – mówią autorki. Książka jest napisana w języku angielskim i będzie pierwszą na świecie publikacją nie tylko analizującą ŚDM 2016 na zasadzie case study, ale dającą konkretne wskazówki dla organizatorów przyszłych tego typu wydarzeń.

Jak napisał o książce O. Federico Lombardi, Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej w latach 2006-2016: „Publikacja ta będzie niewątpliwie pomocna wszystkim, którzy odgrywają lub będą odgrywali istotną rolę w organizacji dużych wydarzeń w Kościele”. Andrea Tornielli, jeden z najbardziej znanych na świecie Watykanistów, który napisał Epilog książki podkreśla, że komunikacja wiary „nigdy nie może zostać ograniczona do statystyk i numerów. Ewangelizacja współczesnego społeczeństwa jest wyzwaniem. W tej przemyślanej i głębokiej analizie, autorki odpowiadają na wyzwanie współczesnej komunikacji kościoła, analizując ją i prezentując jej wyzwania”.

Recenzje naukowe Książki napisali: ks. prof. Michał Drożdż, Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII i prof. Monika Przybysz z UKSW. Ks prof. Drożdż w swojej recenzji, której całość można przeczytać klikając w plik poniżej artykułu, podkreśla: „Publikacja jest nowatorska, ponieważ nie tylko pokazuje fenomen ŚDM od strony duchowego, ewangelizacyjnego i religijnego charakteru i kontekstu tego wydarzenia, ale pokazuje ŚDM niejako „od kuchni” organizacyjnej, szczególnie w wymiarze działań medialno-komunikacyjnych.”
“Wymiana cennych doświadczeń, świadectwo wiary, a także dzielenie się kulturą młodych chrześcijan – wszystko to zmieniło w pewnym stopniu poszczególne wspólnoty kościelne, jak i wiernych. Opisanie fenomenu całego wydarzenia oraz aspektów komunikacyjnych Światowych Dni Młodzieży uwypukliło w prezentowanej publikacji rolę różnych środków komunikacji międzyludzkiej, ale także ogromną wagę przygotowań tak dużego wydarzenia, umiejętności współpracy i konieczność komunikacji wewnętrznej w Komitecie Organizacyjnym” – napisała w recenzji publikacji prof. Monika Przybysz.

Autorki prezentują w publikacji ŚDM z perspektywy ich organizacji.
„ŚDM 2016 dla większości uczestników pozostał w pamięci jako niezwykłe, radosne wydarzenie odbywające się w naszym mieście w obecności Ojca Świętego. Ale z perspektywy organizatorów to jest ogrom ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeń.” – mówi dr Paulina Guzik. „Wielu problemów czy potknięć organizacyjnych udałoby się uniknąć, gdybyśmy uważnie słuchali tych, którzy poprzednio organizowali ŚDMy. Dlatego postanowiłyśmy z Cecilią, z którą pracowałyśmy razem przy ŚDM, że nie zamkniemy tego wydarzenia tylko w szufladzie wspomnień, ale przekażemy nasze doświadczenie dalej, do Panamy i innych miast organizatorów. Mamy nadzieję, że będą chcieli skorzystać z naszej książki, czyniąc swoje zadanie organizacji tego ogromnego wydarzenia choć nieco łatwiejszym”, podkreśla.

„Mamy nadzieję, że po przeczytaniu książki nikt nie pomyśli, że to tak skomplikowane wydarzenie, że nie warto brać się za jego organizację. Chcemy aby przekaz był jasny – to jest piękne święto młodego kościoła, przeżywane razem z Ojcem Świętym, a odpowiednie zakomunikowanie go uczyni jego owoce jeszcze bardziej soczystymi” – mówi Cecilia O’Reilly.

Światowe Dni Młodzieży, które przeżywaliśmy rok temu były pełnym energii świętem młodości i wiary, a także wielką szansą i wyzwaniem, przed jakim stanął nasz Uniwersytet. „Wykorzystaliśmy tę szansę, tworząc setki materiałów w telewizji JP2TV zarówno przed i w trakcie ŚDM, 26 odcinków programów Dzienniczek 2016 i Wiadomości ŚDM na antenę TVP3 a także 11  odcinków programu Wielkie Nieba na ogólnopolską antenę TVP1.” – mówi dr Paulina Guzik. „Ta książka jest jeszcze jednym dowodem, że niesiemy na ramionach dziedzictwo naszego Świętego Patrona, a nasz Uniwersytet nie boi się tak wielkich wyzwań jak współudział w organizacji ŚDM”.

Swoim honorowym patronatem publikację objął ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który napisał o niej : „Książka oferuje przyszłym organizatorom dużych wydarzeń w Kościele niezbędną praktyczną wiedzę jak komunikować przekaz naszej wiary obecnemu pokoleniu.” Honorowym patrontem publikację objęli także: Pani Minister w Kancelarii Premiera Beata Kempa i Pan Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz. Publikacja znajdzie się na liście pozycji promowanych przez polskie placówki dyplomatyczne, została oficjalnie wpisana na listę narzędzi dyplomacji publicznej.

Publikacja została wydana dzięki wsparciu:

Dziekana Wydziału Nauk Społczecznych UPJPII ks. prof. Antoniego Świerczka,
Fundacji Św. Królowej Jadwigi przy UPJPII