Prezydent Andrzej Duda wręczył kard. Marianowi Jaworskiemu Order Orła Białego

13.03.2017 Komunikaty

Kardynał Marian Jaworski otrzymał Order Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach Wschodnich, pogłębiania dialogu ekumenicznego oraz za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii.

To bardzo wzruszający moment dla mnie i ważny dla budowania pewnej opowieści o historii Rzeczypospolitej, o tym jak odzyskiwała siłę. Trudno wymienić tu wszystkie zasługi Jego Eminencji dla Rzeczypospolitej – mówił prezydent Andrzej Duda zwracając się do kard. Mariana Jaworskiego. Przypomniał drogę kardynała od czasu, gdy we Lwowie został klerykiem, by chwilę później musieć opuścić swoje rodzinne strony i wraz z abpem Eugeniuszem Baziakiem przenieść się do Krakowa, do Kalwarii Zebrzydowskiej. Przez wiele lat Jego Eminencja pracował i sprawował posługę duchową, ale o swojej ojczystej ziemi, o Lwowie, o Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej, o ludziach, którzy tam żyją nigdy Eminencja nie zapomniał… Bardzo znamienny w życiu Jego Eminencji jest rok 1991,  gdy  papież Jan Paweł II, przyjaciel Księdza Kardynała powierzył mu misję udania się z powrotem do Lwowa. Misję wielką, misję trudną po latach komunistycznego spustoszenia, po latach wyrywania religii i wiary z serc ludzi – powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, 17 lat posługi abp. Mariana Jaworskiego w archidiecezji lwowskiej to czas "spektakularnego sukcesu" i odradzania Kościoła, bo gdy duchowny zaczynał swoją misję, było tam kilka parafii i kilkunastu księży, a kiedy ją kończył, księży było 490, parafii 290, funkcjonowały 122 domy zakonne i siedem seminariów duchownych...To wielkie dzieło, które Eminencja realizował dla Polaków i dla tych, którzy tam teraz żyją! To wielkie dzieło pojednania pomiędzy Polakami a Ukraińcami. Prezydent przypomniał, że m.in. za to kardynał Jaworski został odznaczony przez dwóch kolejnych prezydentów Ukrainy Orderami Jarosława Mądrego.

Kardynał Marian Jaworski podziękował słowami:
Pragnę wyrazić głęboką wdzięczność za tak zaszczytne słowa Pana Prezydenta. To odznaczenie przyjmuję jako wyraz uznania dla Kościoła, któremu służyłem mając świadomość, że Kościół pełniąc swoją misję służy narodowi. Człowiek bowiem, jak poucza nas św. Jan Paweł II, jest drogą Kościoła. Kościół wzywa, by przez swoją prawą postawę wszyscy dbali o dobro wspólne…Składane prezydentowi Andrzejowi Dudzie życzenia kardynał zakończył słowami: Opatrzność niech dalej prowadzi i niech jak najwięcej rodaków w kraju i rozproszonych po całym świecie słyszy wezwanie Piotra Skargi, by zabiegali o prawdziwe odrodzenie ojczyzny.

Order Orła Białego jest najwyższym polskim odznaczeniem liczącym 312 lat, ustanowionym przez króla Augusta II Mocnego, nazywanym orderem wolności. Nadawany jest za znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej.

Arcybiskup metropolita-senior archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego kard. Marian Jaworski ma 90 lat. Po ustąpieniu z urzędu we Lwowie wrócił do Polski i obecnie mieszka w Krakowie, z którym jest związany przez większą część swojego życia.

Gdy mowa o posłudze ks. kardynała Kościołowi i ludziom, o pracy na rzecz odrodzenia duchowości, o osiągnięciach w dziedzinach filozofii i teologii, nie sposób nie przypomnieć, że w latach 1970-84 był dziekanem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, wspólzałożycielem i pierwszym rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (1982 – 1988). Wkład kardynała Mariana Jaworskiego w istnienie i dzisiejszy kształt Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest nie do przecenienia.

Relacja z wydarzenia na antenie TVP3 Kraków, Kronika, 13.03.2017, godz. 18.30