Aktualności

Prof. Susi Ferfoglia z IMK UPJPII z wykładem i kursem muzyki św. Hildegardy z Bingen na XLV Semana de Estudios Gregorianos w Hiszpanii 26–31 VIII 2024

30.08.2024 Spotkania, wykłady

susi_ferfoglia_-_tydzien_studiow_gregorianskich_2024-1280.jpg

 

Profesor Susi Ferfoglia bierze udział w XLV Tygodniu Studiów Gregoriańskich, podczas których wygłosi konferencję na temat życia i twórczości muzycznej św. Hildegardy z Bingen oraz prowadzi tygodniowe warsztaty śpiewu gregoriańskiego. Konferencja i warsztaty są częścią XLV edycji Tygodnia Studiów Gregoriańskich, który organizuje Hospedería de la Santa Cruz del Valle de los Caídos (Opactwo benedyktynów w Dolinie Poległych) i Latynoskie Stowarzyszenie Studiów Chorału Gregoriańskiego.

 

Dr hab. Susi Ferfoglia, prof. UPJPII,

gregorianistka, organistka, profesor w Katedrze Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kierownik kierunku muzyka kościelna na UPJPII. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie (organy) oraz Akademii Ignatianum w Krakowie (pedagogika i filozofia), posiada doktorat z filozofii kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kwalifikacje Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale instrumentalnym (organy i chorał gregoriański). W 2019 roku ukończyła specjalizację z semiologii i paleografii gregoriańskiej w Conservatorio della Svizzera Italiana w Lugano.

Jako pedagog od roku 2005 pracuje w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej im. ks. kard. F. Macharskiego w Krakowie oraz w Instytucie Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wcześniej w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej UPJPII, prowadząc m.in. zajęcia z historii i praktyki chorału gregoriańskiego. Oprócz działalności koncertowej Susi Ferfoglia uczestniczy w inicjatywach popularyzujących chorał gregoriański, także w kontekście liturgii.

Susi Ferfoglia jest założycielką i dyrektorką (od 2016 roku) Studium Podyplomowego Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest kierownikiem artystycznym uniwersyteckiej scholii Schola Gregoriana Sancti Iohannis Pauli II i dyrektorem żeńskiej scholi gregoriańskiej Monodia Caelestis.

Od roku 2007 prowadzi założony przez siebie żeński zespół wokalny Flores Rosarum, który swoje zainteresowania koncentruje wokół religijnej muzyki europejskiej od XIII do XVI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem śpiewów zawartych w polskich rękopisach liturgiczno-muzycznych, zajmuje się również utworami autorstwa średniowiecznej mistyczki św. Hildegardy z Bingen. Flores Rosarum współpracuje z takimi zespołami jak Peregrina (Bazylea), z którym kilkakrotnie wykonał najstarszy dramat liturgiczny autorstwa św. Hildegardy z Bingen Ordo Virtutum.

 

Więcej
XLV Semana de Estudios Gregorianos Hospedería de la Santa Cruz del Valle de los Caídos, 26-31 de agosto de 2024 (hiszp.)

 

Galeria zdjęć

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano