Prof. Władysław Stróżewski otrzymał Order Świętego Sylwestra. To szczególne papieskie wyróżnienie wręczył JM Rektor UPJPII, ks. prof. Wojciech Zyzak 24 V 2019

24.05.2019 Komunikaty

Ordo Sancti Silvestri Papae -  wyróżnieniem ustanowionym przez papieża Grzegorza XVI Ojciec św. Franciszek uhonorował wybitnego polskiego filozofa, znakomitego znawcę historii filozofii, zasłużonego wykładowcę wielu polskich uczelni, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Ignatianum, Akademii Muzycznej w Krakowie. Order Świętego Sylwestra przyznawany jest osobom świeckim za zasługi dla Kościoła oraz w dziedzinie nauki i sztuki.

Uroczystość odbyła się w Akademii Ignatianum. List Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego skierowany do Profesora Władysława Stróżewskiego odczytał ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który też wręczył Profesorowi papieskie odznaczenie.

"Przyznanie Panu Profesorowi Władysławowi Stróżewskiemu Orderu Świętego Sylwestra stanowi świadectwo docenienia przez Ojca Świętego zasług Pana Profesora na rzecz Kościoła oraz wielkiego uznania dla jego dorobku naukowego. Jest także wyrazem głębokiego szacunku papieża Franciszka dla otwartości prof. Stróżewskiego na drugiego człowieka" - mówił ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ, rektor Akademii Ignatianum w Krakowie.

Wielkim ukłonem skierowanym do Profesora Stróżewskiego były słowa laudacji prof. dr. hab. Pawła Taranczewskiego - "Władysław Stróżewski wzniósł pomnik trwalszy od spiżu, filozofię, za którą jesteśmy mu winni wdzięczność. Jego filozofia jest światłem dla ducha, które rozprasza mroki umysłu, leczy jego rany, pokazuje drogę filozoficznych poszukiwań.(...) Wielu obrało Władysława Stróżewskiego za mistrza. Jest nim nie tylko jako wykładowca, autor wielu rozpraw i esejów filozoficznych, lecz także jako filozoficzny przewodnik, wręcz kierownik duchowy."

Ks. prof. Wojciech Zyzak zaakcentował, że istotą tego Orderu, najwyższego odznaczenia kościelnego dla osób świeckich, jest uhonorowanie zasług tych, którzy dokonali wielkich osiagnięć, zwłaszcza w dziedzinie kultury i sztuki, związanych z ewangelizacją, ze służbą Kościołowi.(...) Rektor UPJPII odniósł się do fenomenologii, jakże bliskiej prof. Władysławowi Stróżewskiemu, a przywołując istotę myśli Husserla, Edith Stein, myśli prowadzącej do Chrystusa mówił - "myślę, że to jest ten olbrzymi potencjał, który Pan Profesor odkrył i swoją postawą daje mu wyraz i tę wielką służbę Bogu i człowiekowi kontynuuje."

Profesor Władysław Stróżewski pragnąc podziękować za wszystkie słowa i formy wdzięczności jakie go spotkały, postanowił odwdzięczyć się rodzajem wykładu, którego bohaterem uczynił jednego z pierwszych filozofów chrześcijańskich - św. Justyna męczennika. To jego pisma, jako pierwsze, studiował pod okiem  prof. Stefana Świerzawskiego, któremu - jak mówi - zawdzięcza rozumienie chrześcijaństwa, podobnie jak jego rozumienie polskości pozostaje dla niego najgłębszym rozumieniem patriotyzmu.