Aktualności

Profesor Marian Wolski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi 10 VI 2023

 

Dr hab. Marian Wolski, prof. UPJPII, kierownik dyscypliny historia został odznaczony przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz muzealnictwa.

Historyk, profesor i wykładowca UPJPII uratował zabytkowy lamus w Hawłowicach Górnych w powiecie jarosławskim, który przed II wojną światową wchodził w skład majątku jego rodziny, a dziś jest wyjątkową historyczną pamiątką i turystyczną atrakcją Podkarpacia. Prof. Marian Wolski urodził się w Warszawie, ale nigdy nie zapomniał o dworze w Hawłowicach Górnych, który należał do jego dziadków – wypędzonych przez władzę komunistyczną jesienią w 1944 r. Ponad dwadzieścia lat temu najpierw odkupił od państwa pozostałości zniszczonego dworu, następnie odnowił m.in. znajdujący się w jego sąsiedztwie lamus – dawny magazyn na niepotrzebne już rzeczy, który wcześniej był dworem wieżowym. Budynek odzyskał dawny wygląd, a wewnątrz konserwacji poddano najstarsze na Podkarpaciu świeckie polichromie. Odtworzono także renesansowy piec i urządzono wystawę kafli z XVI i XVII wieku.

Prof. Marian Wolski od wielu lat wspiera m.in. działalność Muzeum w Jarosławiu. Jego praca i zaangażowanie były wielokrotnie doceniane. W 2018 r. odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi. Na co dzień profesor Marian Wolski związany jest z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Był też do grudnia 2016 r. prezesem zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich.

W 2021 r. został uhonorowany srebrnym medalem „Pro Merito Melitensi” za zasługi dla Zakonu Maltańskiego (24-letnie piastowanie funkcji eksperta ds. genealogii i heraldyki Związku Polskich Kawalerów Maltańskich). Medal nadała Rada Suwerenna w Rzymie dnia 7 lutego 2020 r., a wręczył go prof. Marianowi Wolskiemu JE Niels Carl Alexander Lorijn, ambasador Zakonu Maltańskiego w Polsce.

 

Dr hab. Marian Wolski, prof. UPJPII
Polski historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W 1992 ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim studia w zakresie historii sztuki. Tam też na Wydziale Historycznym na podstawie napisanej pod kierunkiem Zbigniewa Perzanowskiego rozprawy pt. Trzeciewscy herbu Strzemię. Studium z dziejów średniozamożnej szlachty małopolskiej XIV–XVI w. uzyskał w 1997 stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. W 2014 na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Potoccy herbu Pilawa do początku XVII wieku. Studium genealogiczno-własnościowe otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. Był zatrudniony w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Został adiunktem w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dziś jest profesorem tejże uczelni. W kręgu zainteresowań i badań prof. Mariana Wolskiego znalazły się: genealogia, heraldyka, biografistyka, geografia historyczna, paleografia, średniowiecze i czasy nowożytne, historia ziemiaństwa polskiego.

 

 

Źródło: TVP3 Rzeszów, Akademia Muzyczna w Krakowie

 

Fot. Jolanta Buch-Andersen

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano