Aktualności
Promocje akademickie 11 I 2025. Relacja
11.01.2025
Komunikaty
Uroczystość promocji akademickich odbyła się w kolegiacie św. Anny w 628. rocznicę powołania Wydziału Teologicznego w Uniwersytecie Krakowskim. Na początku Mszy św. odprawianej pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszeskiego, Wielkiego Kanclerza UPJPII, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała przypomniał wielowiekową historię uczelni, którą rozpoczyna, na prośbę króla Władysława Jagiełły i jego małżonki królowej Jadwigi, bulla papieża Bonifacego IX „Eximiae devotionis affectus” z dnia 11 stycznia 1397 roku, na mocy której erygowany zostaje Wydział Teologiczny w Krakowie, z którego to wywodzi się dzisiejszy uniwersytet papieski.
Rektor przypomniał, że na siedmiu wydziałach uczelni prowadzone są badania naukowe w 12 dyscyplinach, a kształcenie studentów odbywa się na 17 kierunkach, przy czym w przygotowaniu są kolejne cztery. Rektor zaakcentował, że „kultywowanie historycznej pamięci a jednocześnie nieustanny rozwój naszej papieskiej uczelni są dla nas niezwykle zobowiązujące i ważne, bo chcemy za wstawiennictwem naszych patronów być apostołami prawdy i dobra”.
Rektor przywołał też słowa papieża Franciszka skierowane w liście do Wielkiego Kanclerza UPJPII abp. Marka Jędraszewskiego w 2022 r. na 625-lecie erygowania Wydziału Teologicznego w Krakowie: „Niech wasz Uniwersytet będzie miejscem formacji nowych pokoleń chrześcijan nie tylko przez badania naukowe i dociekanie prawdy, ale także przez społeczne świadectwo życia. (…) Młodzi ludzie mają swoje marzenia i swoje cele, a katolicki Uniwersytet powinien pomagać im realizować je w oparciu o prawdę, dobro i piękno, które mają swoje źródło w Bogu. Wasza posługa myślenia i poszukiwanie prawdy jest dzisiaj potrzebna Kościołowi w Polsce i w świecie. Pełnijcie ją w poczuciu odpowiedzialności za wierność waszej misji: Idźcie i nauczajcie”. [PEŁNY TEKST WYSTĄPIENIA]
W homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał, że na czas Objawienia Pańskiego, który obecnie przeżywamy, składają się trzy wydarzenia: pokłon Mędrców ze Wschodu, chrzest Jezusa w Jordanie i przemienienie wody w wino na weselu w Kanie Galilejskiej. Zwrócił uwagę, że prawda o „nowonarodzonym królu żydowskim” objawiła się dzięki wysiłkowi Mędrców, którzy przyszli za gwiazdą do Betlejem. Nad Jordanem chwałę Syna Bożego objawili Bóg Ojciec i Duch Święty, a w Kanie Galilejskiej zrobił to sam Chrystus.
Przypomniał myśl św. Jana Pawła II zawartą w encyklice „Fides et ratio”, w której Ojciec Święty dzieli się swoją refleksją na temat Bożego Objawienia. Według papieża objawienie jest drogowskazem i szansą, szczególną drogą prawdy, darem, który można przyjąć z wdzięcznością, ale także ze wzgardą odrzucić; pokazuje ostateczny cel egzystencji człowieczej. „Ostateczny cel osobowego istnienia jest zatem przedmiotem badań zarówno filozofii, jak i teologii. Jedna i druga – mimo odmienności metod i treści – wprowadza na ową ścieżkę życia (Ps 16 [15], 11), której kresem – jak poucza nas wiara – jest pełna i nieprzemijająca radość kontemplacji Boga w Trójcy Jedynego” – pisał Jan Paweł II.
„Tą drogą musi, z racji swojego powołania, z racji swojego ustanowienia, podążać Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Jestem przekonany też, że tą ścieżką kroczyły wszystkie te prace doktorskie, habilitacyjne, profesorskie, które dzisiaj zostaną szczególnie uroczyście ukazane całemu środowisku akademickiemu. Wyrażam przekonanie, że te prace takimi naprawdę są, ale że jednocześnie są zaledwie, może aż, pewnymi etapami ścieżki życia, którą mamy kroczyć wiernie, aż do końca” – mówił abp Marek Jędraszewski.
Po zakończonej Eucharystii nastąpił czas promocji akademickich. Nowo wypromowanych zostało 55 doktorów w dyscyplinach naukowych: nauki teologiczne, filozofia, historia, nauki socjologiczne, nauki o komunikacji społecznej i mediach. Rektor poinformował, że jeden doktorat został przez pracownika UPJPII przeprowadzony na Akademii Muzycznej w dyscyplinie sztuki muzyczne. Następnie wręczone zostały 3 dyplomy doktora habilitowanego w dyscyplinach: nauki teologiczne, nauki biblijne (pierwsza habilitacja z nauk biblijnych na uczelni) oraz w dyscyplinie filozofia. I tu rektor UPJPII poinformował, że dwóch pracowników naukowych UPJPII uzyskało habilitację na Akademii Muzycznej w Krakowie w dyscyplinie nauki muzyczne.
Prorektor ks. prof. Tomasz Rozkrut poinformował, że stanowiska profesora otrzymali: ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub, o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP oraz ks. prof. dr hab. Robert Tyrała. Poinformowano także, że w roku 2024 tytuł profesora uzyskali: ks. prof. dr hab. Tomasz Kraj, w dyscyplinie nauki teologiczne, prof. dr hab. Marian Wołkowski-Wolski w dyscyplinie historia, ks. prof. dr hab. Robert Woźniak w dyscyplinie nauki teologiczne.
„Ten dzisiejszy dzień, święto naszej uczelni, oznacza dla nas zakończenie okresu lat ciężkiej pracy, wyrzeczeń, ofiary, nierzadko także ofiary i wyrzeczeń ze strony naszych rodzin, bliskich, wspólnot. Ale ten dzisiejszy dzień nie byłby możliwy bez środowiska naszej uczelni” – mówił w imieniu wszystkich promowanych o. prof. Jarosław Kupczak OP na zakończenie uroczystości.
Więcej
Promocja ponad 50 doktorów, doktorów habilitowanych i profesorów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (diecezja.pl)
Galeria
Pliki do pobrania
Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała – przemówienie na promocjach akademickich UPJPII 11 I 2025
198.63KB [ .pdf ]
Promocje akademickie UPJPII 11 I 2025 – lista promowanych
336.65KB [ .pdf ]