Promocje akademickie i doktorat honoris causa UPJPII dla prof. Rémiego Brague'a 11 I 2018

05.01.2018 Komunikaty

WYKŁAD LAUREATA
prof. Rémi Brague
chór Psalmodia

Prawdziwy filozof, a zarazem wielki historyk myśli kulturowej, który łączy głęboką i jednoznaczną wiarę chrześcijańską i katolicką, ze zdolnością kontemplacyjną i wizją historyczną.

(kard. C. Ruini, przewodniczący komitetu naukowego Fundacji Josepha Ratzingera, październik 2012)

Rémi Brague (urodzony 8 września 1947 roku w Paryżu), emerytowany profesor filozofii średniowiecznej i arabskiej na Université de Paris. Wykłada również na Ludwig-Maximilians-Universität München, gdzie piastuje stanowisko zajmowane wcześniej przez słynnego Romana Guardiniego. Był profesorem wizytującym na państwowym uniwersytecie Pennsylvania State University (wizytujący profesor nadzwyczajny), Boston University (profesor wizytujący w Katedrze im. Johna Findlaya), Boston College (profesor wizytujący w Katedrze im. Hansa-Georga Gadamera), na Uniwersytecie Nawarry (Pampeluna) oraz na Uniwersytecie San Raffaele (Mediolan). Jest członkiem Institut de France (Akademii Nauk Moralnych i Politycznych).

Pisarz, filozof, religioznawca, nauczyciel akademicki, tłumacz z języka niemieckiego, angielskiego, hebrajskiego i arabskiego to jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli europejskich. Podobnie jak założycielom Unii Europejskiej, także jemu bliska jest idea Europy zjednoczonej na wartościach, które ją przez wieki budowały. Jego badania naukowe i działalność publicystyczna otwierają na nowo dyskusję na temat źródeł kultury oraz tożsamości Europy. W dobie obecnych przemian kulturowo-cywilizacyjnych podejmowane przez niego tematy są bardzo aktualne. Pogłębionemu spojrzeniu na wiele zjawisk o charakterze uniwersalnym sprzyjały fakty z jego bogatego osobistego i naukowego życiorysu - pisze w opinii o prof. Rémim Brague'u ks. prof. dr hab. Piotr Jaskóła (Uniwersytet Opolski).

zdjęcie: Chaire Maragall, Barcelona 2009