Promocje akademickie w 620 rocznicę powołania Wydziału Teologicznego w Akademii Krakowskiej

12.01.2017 Komunikaty

Dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ostatni miesiąc to czas iście jubileuszowy. Niedawno świętowano 40 lecie Wydziału Filozoficznego, chwilę poźniej 35 lecie Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego. Teraz kolejna rocznica, która wyznaczyła datę promocji akademickich.

620 lat temu, 11 stycznia 1397 roku papież Bonifacy IX podpisał bullę „ Eximiae devotionis affectus” . Wyznaczała ona konkretne cele związane z utworzeniem Wydziału Teologicznego, a były nimi: rozszerzenie wiary chrześcijańskiej, pomnażanie sprawiedliwości i ludzkiej pomyślności – przywołujmy je, rozważajmy, a tym samym spełnimy zadanie jakie wraz z darem Wydziału Teologicznego od Boga otrzymaliśmy – przypomniał w homilii wygłoszonej w kolegiacie św. Anny dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego, ks. prof. dr hab. Jacek Urban.

Po mszy świętej złotymi medalami za długoletnią służbę przyznanymi przez Prezydenta Rzeczpospolitej zostali uhonorowani Stanisława Bujakowska i ks. prof. dr hab. Jan Machniak. Złote medale Zasłużony dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie otrzymali Rafał Budnik i Michał Góra, docenieni m.in. jako pomysłodawcy i współorganizatorzy cyklu międzynarodowych konferencji Rola Kościoła Katolickiego w procesie integracji europejskiej. 17 osób otrzymało dyplomy doktora. Wielki Kanclerz uczelni, ks. kardynał Stanisław Dziwisz wręczył dyplomy doktora habilitowanego 6 osobom, natomiast ks. prof. dr hab. Jacek Urban i ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak odebrali dyplomy profesora zwyczajnego.

Ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII podziękował wszystkim za obecność i uczestnictwo w uroczystości, szczególnie ciepłe słowa skierował do kardynała Stanisława Dziwisza, dziękując mu nie tylko za przewodniczenie Eucharystii, ale za 11 lat opieki i troski nad uczelnią jako jej Wielki Kanclerz. Ksiądz kard. Stanisław Dziwisz rozpoczynając mszę św. zwrócił się do wspólnoty akademickiej UPJPII:

...Zawsze uważałem za swój przywilej, ale i szczególne zobowiązanie, że jako metropolita krakowski mogłem pełnić funkcję Wielkiego Kanclerza tej uczelni. Trzydzieści pięć lat temu, 8 grudnia 1981 roku, byłem w Watykanie świadkiem utworzenia przez Jana Pawła II Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. To była dalekosiężna decyzja, wyznaczająca kierunek rozwoju papieskiej autonomicznej uczelni. Po latach, 19 czerwca 2009 roku, tym razem już w Krakowie, mogliśmy się wspólnie cieszyć, że papież Benedykt XVI podniósł akademię do godności Uniwersytetu Papieskiego i nadał mu imię swego wielkiego poprzednika. To również był i jest historyczny akt. Kończąc za niedługo jedenastoletnią posługę na rzecz Uniwersytetu Papieskiego, pragnę podziękować Bogu za wszystko, co wspólnymi siłami udało nam się osiągnąć. Z roku na rok uniwersytet umacnia swoją pozycję, otwiera się na nowe wyzwania i wnosi swój specyficzny wkład w rozwój nauki oraz w intelektualną i duchową formację nowego pokolenia.

Składam najlepsze życzenia i gratulacje wszystkim odbierającym dziś dyplomy doktorskie, doktora habilitowanego, dyplomy profesorskie oraz odznaczenia państwowe i medale Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. A całej społeczności Uniwersytetu życzę Bożego błogosławieństwa w misji dla dobra Kościoła i Narodu.
Szczęść Boże!

Stanisław kard. Dziwisz