Prorektor UPJPII, ks. prof. zw. dr hab. Janusz Mastalski nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie

14.06.2017 Komunikaty

Abp Marek Jędraszewski mianował nowego rektora krakowskiego seminarium duchownego oraz dyrektorów dwóch wydziałów kurii metropolitalnej: katechetycznego oraz duszpasterstwa rodzin. Metropolita wręczył nominację osobiście podczas spotkania z kapłanami w domu arcybiskupów krakowskich.

Nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego został mianowany ks. prof. zw. dr hab. Janusz Mastalski, który zastąpi na tym stanowisku ks. dra hab. Krzysztofa Gryza, pełniącego tę funkcję od 2013 r.

Nowy rektor krakowskiego seminarium duchownego urodził się w 1964 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1989 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Od 2014 roku jest prorektorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz kierownikiem Katedry Pedagogiki Ogólnej na Wydziale Nauk Społecznych naszego Uniwersytetu. Wykłada pedagogikę ogólną, teorię wychowania, dydaktykę oraz pedagogikę rodzinną, a także gerontologię społeczną. Współpracuje z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie oraz Wyższą Szkołą „Humanitas” w Sosnowcu.
Jest aktywnym wychowawcą dzieci i młodzieży, angażuje się w pracę dydaktyczną ze studentami, oraz klerykami. Wygłosił dotychczas ponad 200 rekolekcji zarówno parafialnych, młodzieżowych, jak i przeznaczonych dla kleryków, duchownych oraz sióstr zakonnych. Napisał 25 książek naukowych i popularnonaukowych oraz blisko 150 artykułów dotyczących wychowania dzieci i młodzieży, publikowanych w czasopismach świeckich i religijnych. Jest twórcą podręcznika „Zarys teorii wychowania” (2002), a także monografii „Zasady edukacyjne w katechezie” (2002), „Szkolne interakcje zaburzające skuteczne wychowanie” (2005), „Chrześcijanin wobec agresji w rodzinie” (2006), „Modlitwa kapłańska” (2006), Boże linki. Homilie rok C (2006) „Samotność globalnego nastolatka” (2007), Boże linki. Homilie rok A (2007), Boże linki. Homilie rok B  (2008),  „Jak dobrze wychowywać dziecko?” (2009), „Pokusy kapłańskie” (2011), „Lęki kapłańskie” (2012), „Wartości kapłańskie” (2013), Modlitwa kapłańska (2014).Prowadził także ponad 60 szkoleń i kursów dla nauczycieli, wychowawców oraz samorządowców w gminach i powiatach w całej Polsce. Wypromował blisko 300  prac licencjackich i magisterskich. Jest promotorem 15 doktorów.

Nowym dyrektorem Wydziału Katechetycznego został mianowany również pracownik naukowy UPJPII – ks. dr Andrzej Kielian, urodzony w 1977 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Franciszka Macharskiego w 2002 r. W latach 2004-2013 pracował w Wydziale Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Jest redaktorem podręczników do religii dla przedszkola i szkoły podstawowej, współautorem pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w nauce religii. Jest również adiunktem w Instytucie Teologii Praktycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, gdzie także pełni funkcję kierownika przygotowania pedagogicznego studentów teologii. Należy do Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Jego zainteresowania naukowe wiążą się z systemami nauczania religii w Unii Europejskiej, nowymi metodami przekazu wiedzy religijnej oraz z katechezą ewangelizacyjną. Opublikował m. in. Modele nauczania religii rzymskokatolickiej w krajach europejskich (2009). Obecnie pomaga w duszpasterstwie Uniwersyteckiej Kolegiaty św. Anny w Krakowie.

Gratulujemy, życząc Bożego błogosławieństwa