Przygotowania do beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej z udziałem UPJPII

19.01.2018 Konferencje, sesje

HANNA CHRZANOWSKA (1902 – 1973)
Stolica Apostolska potwierdziła – uroczystości beatyfikacyjne Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej odbędą się w sobotę 28 kwietnia 2018 r. , w przeddzień rocznicy jej śmierci w Bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Uroczystościom przewodniczyć będzie ks. kard. Angelo Amato prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych
– poinformowano podczas konferencji prasowej w sali okna papieskiego krakowskiej Kurii Metropolitalnej.
Przed nami czas przygotowań do beatyfikacji, która – jak zaznaczył Arcybiskup Marek Jędraszewski – wspaniale się wpisuje w obchodzoną w tym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
 „To co pokazała w swoim życiu Hanna Chrzanowska to właśnie walka o Polskę….ona stała się ikoną zagospodarowania wolności, która była ofiarowana narodowi” – mówił Arcybiskup, podkreślając również wpływ jaki na Karola Wojtyłę miały dzieło i osoba Hanny Chrzanowskiej. To m.in. dzięki niej w swojej pracy duszpasterskiej tak duży nacisk kładł na pomoc osobom potrzebującym, szczególnie też troszcząc się o tych, którzy są odpowiedzialni za zdrowie i życie innych.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego bp Jan Zając zaprasza do włączenia się w przygotowania do uroczystości osoby opiekujące się chorymi. Z kolei Arcybiskup swoją prośbę skierował zwłaszcza do osób chorych, o modlitwę, by można było pięknie przygotować się i przeżyć tę uroczystość. Osoby chore i niepełnosprawne są też szczególnie zaproszone do udziału w tym wielkim święcie.
O życiu i posłudze Hanny Chrzanowskiej mówiła jedna z jej ostatnich uczennic – Helena Matoga, zarazem wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego.
Ks. dr Paweł Gałuszka poinformował o planowanym przebiegu przygotowań. Wśród najważniejszych wydarzeń znalazły się comiesięczne (28 stycznia, lutego i marca, o godz. 18.00) spotkania w parafii św. Mikołaja w Krakowie z mszą św., konferencją i modlitwą za wstawiennictwem Hanny Chrzanowskiej.
Główne uroczystości poprzedzi również Międzynarodowa Konferencja „Życie i dzieło Hanny Chrzanowskiej”, która odbędzie się w naszej uczelni, bowiem Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie aktywnie włącza się w przygotowania to tego wydarzenia.
Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WNS UPJPII zajmie się przygotowaniem strony medialnej, żeby nie tylko można było przeżyć to wydarzenie, ale żeby ogarnęło ono jak największą ilość osób.
Koordynatorem Komitetu Organizacyjnego Beatyfikacji jest ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII.
Wśród ważnych wydarzeń będzie również pielgrzymka Caritas do Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Przygotowania do beatyfikacji zostają włączone do „Nowenny Jubileuszowej” związanej z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

więcej informacji:

zdjęcia: arch. rodz., Joanna Adamik