Rabin Arthur Schneier laureatem Nagrody Orła Jana Karskiego

28.09.2016 Komunikaty

Kapituła Nagrody Orła Jana Karskiego uhonorowała nią rabina Arthura Schneiera, duchowego lidera Park East Synagogue na Manhattanie w Nowym Jorku.

Nagrodę Arthur Schneier otrzymuje za zaangażowanie w dialog judeo – chrześcijański, w uznaniu zasług „za wznoszenie gmachu dialogu, tolerancji i pokoju na świecie”.

Zasługi Rabina Arthura Schneiera dla dialogu, zrozumienia i bliskości judaizmu z Kościołem są niemożliwe do przecenienia. Rabina łączyła przyjaźń z papieżem-Polakiem Janem Pawłem II, którego poznał jeszcze jako młodego biskupa krakowskiego. Papież Benedykt XVI odwiedził jego synagogę w Nowym Jorku w Święto Paschy, co było wydarzeniem rangi światowej. Zaś papież Franciszek uhonorował go Orderem Świętego Sylwestra. "Tacy ludzie są sednem tego, co łączy nas z Żydami" – powiedział członek Kapituły, bp Tadeusz Pieronek.

Inny członek Kapituły, ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski podkreśla, iż opowiedział się za kandydaturą rabina Schneiera bez wahania. Sam uhonorował go Złotym Medalem Jana Pawła II Archidiecezji Krakowskiej przed rokiem.

Wręczenie Orła Jana Karskiego planowane jest niebawem w Park East Synagogue.

To właśnie w murach Park East Synagogue wręczano nobliście Elie Wieselowi doktorat honorowy Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II, uczelni, której Wielkim Kanclerzem jest kard. Stanisław Dziwisz.

Nagroda Orła Jana Karskiego przyznawana jest od 2000 r. Polakom oraz zasłużonym dla Polski cudzoziemcom. Ustanowił ją sam Karski, krótko przed swoją śmiercią. Chciał, by nagroda jego imienia trafiała do tych, którzy "godnie nad Polską potrafią się zafrasować" oraz tych, którzy "nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą".