W kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze Rektor UPJPII, ks. prof. Wojciech Zyzak zawierzył nowe władze uczelni opiece Maryi 18 VI 2020

18.06.2020 Komunikaty

18 czerwca 2020 r. modlitwę Apelu Jasnogórskiego poprzedziły rozważania JM Rektora UPJPII, ks. prof. zw. dr hab. Wojciecha Zyzaka. Podczas wygłaszanego slowa Ksiądz Rektor zawierzył nowe władze uczelni - Rektora-elekta, Prorektorów i Dziekanów opiece Matki Bożej - Prosimy o mądrość dla nich, by z Bożą łaską prowadzili Uczelnię w kolejnych latach. Przychodzimy do Ciebie Matko Miłosierdzia w trudnym czasie dla Kościoła, świata, Ojczyzny i dla naszych uczelni. Przeżywamy pandemię koronawirusa, która uniemożliwia nam pracę z młodzieżą w takim zakresie do jakiego jesteśmy powołani, w bezpośredniej relacji mistrza i ucznia. Ufamy Twej opiece i wstawiennictwu Tego, który w szczególny sposób obrał sobie Ciebie za Matkę mówiąc Totus Tuus. Patron naszego Uniwersytetu, św. Jan Paweł II, którego 100-lecie urodzin w tym roku obchodzimy, wie doskonale co to znaczy cierpieć z powodu pandemii - mówił Ksiądz Rektor, wspomniał śmierć brata przyszłego papieża - Edmunda, który jako młody lekarz zaraził się groźną odmianą szkarlatyny, będącą wówczas, w 1932 roku, chorobą nieuleczalną. Utrata brata wpłynęła na całe przyszłe życie Ojca Świętego.

Przypominiając o korzeniach uczelni wywodzącej się z Wydziału Teologicznego Akademii Krakowskiej, o przekształceniu, staraniem papieża Benedykta XVI, Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w uniwersytet, zwrócił uwagę jak z wielkiego dziedzictwa duchowego i intelektualnego Jana Pawła II stale korzysta Uniwersytet, świadomy wobec zaciągniętego wobec swojego patrona długu, który jest zarówno darem jak i zadaniem. Przypomniał zarazem o wysiłkach jakie czynił, by uczelnia papieska działała w Krakowie. Ksiądz Rektor przywołał również postać drugiego wielkiego czciciela Matki Bożej w osobie kardynała Stefana Wyszyńskiego, przeżywamy bowiem czas wielkiego oczekiwania na jego beatyfikację. To właśnie on w 1954 roku był głównym obrońcą krakowskiego Wydziału Teologicznego, doprowadzając 5 lat później do uznania ciągłości istnienia tego Wydziału. Ksiądz Rektor podziękował na Jasnej Górze za obu wielkich Pasterzy, bez których nie byłoby naszej Uczelni.

Pani Jasnogórska, ufamy, że po miesiącach ciemności i lęku przyniesiesz nam światło nadziei - mówił w kaplicy Cudownego Obrazu Rektor UPJPII.